SBF Polska PV: Wzrost zatrudnienia w branży fotowoltaicznej

SBF Polska PV: Wzrost zatrudnienia w branży fotowoltaicznej
Phoenix Energy

W pierwszym kwartale 2020 roku, czyli w czasie, gdy w Polsce rozpoczynała się epidemia koronawirusa, do sieci zostało przyłączonych ponad 40 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy ponad 312 MWp. Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV komentuje, że ten wynik pokazuje odporność krajowego sektora PV na kryzys związany z pandemią koronawirusa.

Według danych Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV w ubiegłym roku ilość zamontowanych mikroinstalacji fotowoltaicznych przekroczyła 106 tysięcy, a ich całkowita liczba wzrosła do 162 tys. Proporcjonalnie do liczby zakładanych mikroinstalacji, ich łączna moc zwiększyła się o ponad 690 MWp. 

Dane SBF Polska PV za pierwsze miesiące 2020 r. pokazują, że ten rok na rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych może być nawet lepszy, o czym świadczy 43 tys. nowych mikroinstalacji PV, które uruchomiono wyłącznie w pierwszym kwartale br.  

REKLAMA

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV zapytało swoich członków podczas zorganizowanego ostatnio Kongresu Fotowoltaicznego PVCON 2020 o wpływ kryzysu na sytuację na krajowym rynku fotowoltaicznym.

Dla firmy OZE Projekt Group kwiecień okazał się nawet najlepszym miesiącem sprzedażowym od czasu funkcjonowania firmy. Brewa podkreśliła, że obroniła się przed kryzysem odpowiednio wczesną reakcją, a montaże elektrowni PV nie zostały przerwane i firma wykonała zlecenia zgodnie z zaplanowanymi wcześniej terminami.

Z kolei firma podkreśla, że wprowadziła bardzo rygorystyczne zasady bezpieczeństwa, zabezpieczyła materiały niezbędne do produkcji, a także wynegocjowała nowe, większe dostawy oraz gwarancję ich regularności.

REKLAMA

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV przeprowadziło wewnętrzne analizy oparte na danych pozyskanych od kilkudziesięciu firm. Zapytano o to, jak kryzys spowodowany pandemią wpłynął na sprzedaż, na montaże i na zatrudnienie.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że firmy średnio odnotowały wzrost ponad 400 proc. mocy sprzedanych systemów fotowoltaicznych na przestrzeni roku, porównując dane za marzec 2020 r. do marca 2019 r.

Porównując dane za kwiecień i marzec 2020 r., SBF Polska PV odnotowuje spadek sprzedanych mocy średnio o nieco ponad 18 proc.

W branży fotowoltaicznej nie zostało zaobserwowane rosnące bezrobocie. W porównaniu sytuacji ze stycznia 2020 r. i analogicznego miesiąca przed rokiem, SBF Polska PV odnotowuje wzrost zatrudnienia o ponad 200 proc.

Natomiast porównując pierwszy pełny miesiąc po wprowadzeniu restrykcji związanych z epidemią w naszym kraju, czyli kwiecień  ze styczniem 2020 r., Stowarzyszenie odnotowuje symboliczny wzrost zatrudnienia na poziomie 3 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.