Nowy inwestor na polskim rynku PV buduje portfel na 200 MW

Nowy inwestor na polskim rynku PV buduje portfel na 200 MW
Fotolia

Fundusz EQUES Investment TFI SA zainwestował wcześniej z sukcesem w portfel farm fotowoltaicznych zbudowany w Czechach, a teraz finalizuje pierwsze transakcje na polskim rynku fotowoltaicznym, przejmując projekty, dla których deweloperzy zabezpieczyli gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

W Czechach utworzony przez EQUES Investment TFI SA w 2015 roku w celu ekspansji na rynku fotowoltaicznym fundusz EQUES Fotovoltaica FIZ przejął portfel 5 farm PV o łącznej mocy 12 MW uruchomionych jeszcze w latach 2009-2010.

Zbudowane wówczas za naszą południową granicą elektrownie PV mogły liczyć na atrakcyjne taryfy gwarantowane, które czeski rząd przyznawał na 20 lat.

REKLAMA

Zbudowany z takich projektów portfel farm solarnych został sprzedany w ubiegłym roku, a EQUES Investment TFI SA chwali się, że przyniósł on uczestnikom w ciągu 3 lat prawie 30 procent zysku.

Teraz EQUES Investment TFI SA rozpoczyna budowę portfela farm fotowoltaicznych w Polsce, skupiając się na projektach, dla których zabezpieczono gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

Utworzony w celu inwestycji na polskim rynku fotowoltaicznym fundusz EQUES Fotovoltaica 2 FIZ sfinalizował pierwszą transzę transakcji zakładającej zakup portfela farm PV.

Transakcja dotyczy zakupu 15 elektrowni fotowoltaicznych będących w fazie operacyjnej o łącznej mocy 14 MW od polskiego, nieujawnionego z nazwy dewelopera.

REKLAMA

Pierwsza transza ma obejmować 4 elektrownie zlokalizowane w województwie zachodniopomorskim o łącznej mocy przekraczającej 3,5 MW.

Finalizacja kolejnych dwóch transz transakcji planowana jest do końca września. Przewidywana łączna moc projektów do zakupu jeszcze w tym roku od tego samego dewelopera ma przekraczać 60 MW.

Tomasz Korab, prezes zarządu EQUES Investment TFI SA, podkreśla, że rynek farm fotowoltaicznych w Polsce rozwija się najszybciej spośród wszystkich OZE, czemu sprzyja system aukcyjny.

– Preferujemy zdecydowanie projekty w fazie operacyjnej, czyli produkujące energię i podłączone do sieci, jednak ze względu na ograniczoną podaż tego typu elektrowni na polskim rynku zamierzamy także realizować projekty w modelu pod klucz. Chcemy zbudować w ciągu najbliższych 2-3 lat portfel farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 200 MW, dlatego obecnie koncentrujemy się przede wszystkim na poszukiwaniu projektów interesujących pod względem inwestycyjnym – deklaruje Tomasz Korab.

Jak informuje w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl Tomasz Korab, elektrownie operacyjne są preferowane, ale ze względu na ich ograniczoną podaż Fundusz poszukuje również projektów deweloperskich.

– W spektrum zainteresowania są przede wszystkim projekty mniejsze niż 1 MW z wygraną aukcją, a także projekty wielkoskalowe oparte na aukcji lub długoterminowych umowach CPPA. Aktualnie negocjowane transakcje dotyczą wyłącznie pierwszej grupy projektów – komentuje Tomasz Korab.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.