Najlepszy kwartał dewelopera farm fotowoltaicznych

Najlepszy kwartał dewelopera farm fotowoltaicznych
Photon Energy

Notowana na giełdzie New Connect spółka Photon Energy pochwaliła się poprawą wyników finansowych za drugi kwartał 2020 r., który okazał się najlepszym w dotychczasowej historii dewelopera farm PV. Mimo to pierwsze półrocze br. spółka zakończyła stratą netto, która okazał się większa niż przed rokiem. 

Spółka Photon Energy, która pieniądze na rozwój pozyskuje m.in. na polskiej giełdzie, odnotowała w drugim kwartale 2020 r. przychody w wysokości 39,98 mln zł (8,88 mln euro) w stosunku do przychodów rzędu 34 mln zł w analogicznym kwartale 2019 r. EBITDA firmy specjalizującej się w budowie i eksploatacji farm fotowoltaicznych wzrosła rok do roku z 15,05 mln zł do 18,16 mln zł (4,03 mln euro), a zysk zwiększył się z 2,84 mln zł do 5,32 mln zł (1,18 mln euro).

Chociaż drugi kwartał nie był pozbawiony wyzwań związanych z trwającą pandemią COVID-19, to osiągnęliśmy dobre wyniki operacyjne we wszystkich naszych segmentach biznesowych, odnotowując najlepszy drugi kwartał pod względem przychodów i rentowności w historii spółki – komentuje Georg Hotar, CEO Photon Energy.

REKLAMA

Jak tłumaczy spółka, rekordowe wyniki w drugim kwartale to efekt wysokiej produkcji energii elektrycznej (+ 73,7 proc. rok do roku) dzięki rozszerzeniu własnego portfela elektrowni na Węgrzech (+23,5 MWp w ciągu ostatnich 12 miesięcy) oraz solidnej produkcji w istniejących elektrowniach w Czechach i na Słowacji. Do tego wzrostu przyczynił się również stały wzrost przychodów z usług O&M w Europie oraz rozwój usług EPC w Australii.

W drugim kwartale 2020 r. spółka oddała do użytku pięć elektrowni o łącznej mocy 3,5 MWp: w Mályi i Kunszentmárton, zwiększając łączną moc portfela węgierskiego do 35 MWp, a globalnie do 60,6 MWp. Photon Energy rozpoczął również budowę elektrowni o łącznej mocy 14,6 MWp i 14,1 MWp odpowiednio w Australii i na Węgrzech oraz wygrał przetarg na dostarczenie elektrowni o mocy 3 MWp w Wodonga w Australii.

W raportowanym okresie Photon Energy również odnotował dobre wyniki w zakresie wytwarzania energii elektrycznej ze zwiększającego się portfela elektrowni fotowoltaicznych. Produkcja wzrosła do 25,2 GWh, czyli o 73,7 proc. rok do roku.

Dzięki przyłączeniu do sieci nowych elektrowni w Mályi i Kunszentmárton spółka odnotowała dodatnią aktualizację wyceny aktywów w wysokości 0,641 mln EUR w pozostałych całkowitych dochodach.

REKLAMA

Różnice kursowe -4,709 mln EUR, związane z zawirowaniami na rynkach finansowych, które znacząco wpłynęły na zyski Photon Energy w pierwszym kwartale, zostały częściowo skompensowane dodatnią różnicą kursową w wysokości 1,534 mln EUR na koniec drugiego kwartału 2020 r. (różnice mają charakter niegotówkowy). W rezultacie Photon Energy zakończył drugi kwartał z całkowitym dochodem  w wysokości 1,183 mln EUR w porównaniu z 0,664 mln EUR rok wcześniej.

W całym pierwszym półroczu 2020 r. przychody spółki wzrosły o 17 proc. rok do roku, do 14,198 mln EUR, podczas gdy EBITDA wzrosła o 18,1 proc. do 5,426 mln EUR, a EBIT o 6,8 proc. do 1,726 mln EUR. Spółka odnotowała jednak za okres półrocza stratę netto w wysokości -2,678 mln EUR w porównaniu ze stratą -1,070 mln EUR w pierwszym półroczu 2019 r.

Całkowity dochód wyniósł -3,142 mln EUR w porównaniu z dodatnią wartością 1,839 mln EUR w pierwszym półroczu 2019 r. Po wyłączeniu niezrealizowanego wpływu przewalutowania związanego z wysoką zmiennością na rynku walutowym wartość całkowitych dochodów wyniosła 0,033 mln EUR w I półroczu 2020 r.

Ponadto, jak tłumaczy spółka, zwiększone koszty rozwoju działalności wpłynęły na jej zyski, ale jednocześnie pozwoliły obsłużyć większy wolumen biznesu. Biorąc pod uwagę rozwój portfela własnego elektrowni.

Po okresie sprawozdawczym spółka zwiększyła wartość pięcioletnich obligacji zapadających w 2022 r., oprocentowanych na 7,75 proc, o 5,4 mln EUR, do 43 mln EUR. Ponadto Photon Energy złożył prospekt emisyjny do holenderskiego organu nadzorczego (AFM) celem przeniesienia notowań na giełdowe rynki główne w Warszawie i Pradze.

Photon Energy dotąd nie finalizował projektów fotowoltaicznych w Polsce, jednak w raporcie finansowym za drugi kwartał sygnalizuje działalność w obszarze dewelopmentu projektów PV na naszym rynku i w Rumunii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.