Niemcy podniosą sprawność ogniwa fotowoltaicznego z krzemu i perowskitu

Niemcy podniosą sprawność ogniwa fotowoltaicznego z krzemu i perowskitu
ISFH

Konsorcjum niemieckich instytutów i firm rozpoczęło projekt, którego celem jest podniesienie sprawności hybrydowego ogniwa fotowoltaicznego złożonego z warstwy krzemowej i perowskitowej. Efektem prac ma być osiągnięcie rekordowej sprawności konwercji światła słonecznego w energię elektryczną.

Kierunek w pracach nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice, który został obrany przez część naukowców i firm, ma na celu podniesienie sprawności tradycyjnych krystalicznych ogniw fotowoltaicznych poprzez dodanie do nich warstwy perowskitu.

Taki jest również cel projektu 27Plus6, który został zainicjowany przez instytuty ISFH z Hameln, KIT z Karlsruhe, MBE z Hannoveru oraz firmy Centrotherm International AG, Singulus, Von Ardenne i Meyer Burger.

REKLAMA

Uczestnicy konsorcjum mają doprowadzić do podniesienia sprawności gotowego do produkcji ogniwa nawet do 33 proc., co nie byłoby możliwe w przypadku ogniwa posiadającego pojedynczą, krystaliczną warstwę.

Podniesienie sprawności ogniwa krzemowo-perowskitowego ma umożliwić zastosowanie nowej techniki łączenia jego warstw.

Uczestnicy projektu zapewniają, że dzięki podniesieniu sprawności ogniw do wyznaczonego przez nich poziomu, możliwe ma być dalsze zmniejszenie kosztu wytwarzania energii z fotowoltaiki poniżej już osiągalnego poziomu 0,04 EUR/kWh, czyli około 0,18 PLN/kWh.

Projekt 27Plus6 uzyskał grant z niemieckiego ministerstwa gospodarki i energii w wysokości 3,2 mln euro.

REKLAMA

Wcześniej uczestnicy konsorcjum – instytut ISFH, instytut MBE oraz Centrotherm – opracowali w 2018 roku krystaliczne ogniwo fotowoltaiczne typu p o rekordowej sprawności 26,1 proc.

Z kolei instytut z Karlsruhe opracował ostatnio ogniwo perowskitowe o sprawności 20,7 proc., które – jak zapewniają uczestnicy projektu – ma być idealne do hybrydowych rozwiązań zakładających łączenie perowskitu z krzemem.

Fot. ISFH. 


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.