W polskiej fotowoltaice przybyło ponad 150 MW nowych mocy

W polskiej fotowoltaice przybyło ponad 150 MW nowych mocy
Schott Solar

Z informacji przekazanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne wynika, że inwestycje w fotowoltaikę w naszym kraju nie zwalniają. Wrzesień był pod względem przyrostu nowych mocy jednym z najlepszych miesięcy w dotychczasowej historii polskiego rynku PV. W sumie w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku w naszym kraju powstały elektrownie fotowoltaiczne o większej mocy niż całkowita zainstalowana moc na koniec 2019 r.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że na koniec września łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła do 2682,7 MW. Zestawiając ten wynik z danymi z końca sierpnia, wynika, że w ubiegłym miesiącu moc krajowej fotowoltaiki zwiększyła się o 154,33 MW i był to pod tym względem jeden z najlepszych miesięcy.

Najlepszy pod względem przyrostu nowych mocy w fotowoltaice, które odnotowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, był sierpień 2020 r., kiedy odnotowano wzrost aż o 267 MW. Drugi był styczeń br., kiedy PSE odnotowało wzrost o 172,9 MW.

REKLAMA

Lepszy od wyniku z ubiegłego miesiąca był jeszcze tylko czerwiec br., w którym łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce miała wzrosnąć o 155,8 MW.

Podając najnowsze dane, PSE zastrzega, że mają one charakter „poglądowy”. – Ze względu na dynamikę przyrostów i okres zbierania danych rzeczywista moc zainstalowana może się różnić – informuje operator.

REKLAMA

W sumie w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce według PSE zwiększyła się o ponad 1383 MW.

Na koniec 2019 roku moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosiła 1299,6 MW. Rok wcześniej, na koniec 2018 r., moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju sięgała 471,4 MW, co oznaczało wzrost o 213,4 MW w porównaniu z końcem 2017 roku oraz o 302,9 MW w porównaniu z końcem roku 2016.

Jak wynika z zestawienia przedstawionego przez think-tank Forum Energii, we wrześniu produkcja energii z fotowoltaiki w Polsce wyniosła 239 GWh i okazała się niższa zarówno w zestawieniu z danymi z sierpnia (0,28 TWh) jak i lipca (0,26 TWh), ale była lepsza od generacji z czerwca (0,24 TWh) i wcześniejszych miesięcy br.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.