Tak rośnie zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce

Tak rośnie zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce
Wyszukiwania hasła fotowoltaika w Google Trends (maks. poziom = 100%)

Zainteresowanie tematem fotowoltaiki w Polsce zaczęło wyraźnie rosnąć mniej więcej od listopada 2018 roku, a jak na razie swoje apogeum osiągnęło latem tego roku. W podobnym tempie, jak liczba wyszukiwań haseł związanych z fotowoltaiką, rośnie liczba unikalnych użytkowników portalu Gramwzielone.pl.

Dane na temat liczby wyszukiwań hasła fotowoltaika w Google odzwierciedlają ogromny wzrost zainteresowania Polaków tematem fotowoltaiki. Rok 2020 okazał się rekordowy jeśli chodzi o liczbę i moc instalacji PV uruchomionych w naszym kraju.

Mijający rok był również rekordowy jeśli chodzi o zainteresowanie fotowoltaiką w polskim Internecie, które zaczęło rosnąć wyraźniej pod koniec 2018 roku, a w roku 2020 sięgnęło rekordowego poziomu.

REKLAMA

Popularność hasła fotowoltaika w wyszukiwarce Google osiągnęła najwyższy poziom w miesiącach letnich. Wcześniej w tym roku – w okresie wybuchu pandemii: w marcu i kwietniu – nastąpił spadek, ale tylko chwilowy. Pewien spadek w stosunku do rekordowych miesięcy z lata widać w ostatnich miesiącach, notowany obecnie poziom wyszukiwań tego hasła jest zbliżony do poziomu z końca 2019 r.

Okazuje się, że największa liczba wyszukiwań hasła fotowoltaika w 2020 roku w naszym kraju miała miejsce na terenie województwa podkarpackiego (100 proc.), następnie w woj. świętokrzyskim (84 proc.), w woj. małopolskim (78 proc.), śląskim (75 proc.) i lubelskim (75 proc.) – natomiast najmniejsze zainteresowanie tym tematem Google odnotowuje w woj. mazowieckim (48 proc.) i zachodniopomorskim (50  proc.).

Wzrost liczby wyszukiwań hasła fotowoltaika notowany w ostatnich latach w polskim Internecie pokrywa się ze wzrostem liczby unikalnych użytkowników portalu Gramwzielone.pl.

W 2020 r. portal odwiedziło ponad 2,69 mln unikalnych użytkowników w stosunku do 1,14 mln użytkowników w roku 2019, a także wobec 0,63 mln w roku 2018. W ostatnim czasie liczba unikalnych użytkowników w skali miesiąca zbliża się do 390 tys.

Podobny trend jeśli chodzi o wyszukiwanie w Internecie jak w przypadku hasła fotowoltaika widać przy haśle panele fotowoltaiczne (górny pułap to 100 proc.):

Zbliżony trend widać także w przypadku hasła pompa ciepła, co pokazuje wzrost zainteresowania Polaków także tym urządzeniem, którego zastosowanie w gospodarstwie domowym może być kompatybilne z użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej:

REKLAMA

Podobnego trendu wzrostowego jeśli chodzi o liczbę wyszkukiwań w polskim Internecie nie widać w przypadku innych technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii, np:

– elektrowni wiatrowych:

– czy biogazowni:

Wyraźny spadek zainteresowania Polaków widać w przypadku hasła kolektory słoneczne. Było ono największe 10 lat temu, gdy realizowany był przez NFOŚiGW ogólnopolski program 45-procentowych dopłat do kredytów na kolektory:

Ciekawie przedstawia się natomiast liczba wyszukań relatywnie nowej frazy, jakim jest magazyn energii:

 

W 2021 r. można spodziewać się dalszego wzrostu zainteresowania tą technologią – zwłaszcza jeśli spełnią się zapowiedzi dotyczące włączenia tej technologii do programu Mój Prąd.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.