Alseva zbuduje jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Alseva zbuduje jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce
Alseva

Krakowski deweloper i generalny wykonawca elektrowni fotowoltaicznych, Alseva, w ostatnich aukcjach dla odnawialnych źródeł energii przeprowadzonych na przełomie listopada i grudnia 2020 r. zabezpieczył gwarancje sprzedaży energii dla projektów fotowoltaicznych o mocy ponad 100 MWp.

W aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w dniu 3 grudnia 2020 r., Alseva zabezpieczyła sprzedaż energii dla projektów PV o łącznej mocy ponad 40 MWp.

Tę aukcję wygrało w sumie 747 ofert. Wszystkie dotyczą produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych. Ceny, po których została sprzedana energia, wyniosły od 222,87 zł/MWh do 268,88 zł/MWh.

REKLAMA

Alseva złożyła skutecznie ofertę sprzedaży energii także w drugiej ubiegłorocznej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej, tym razem przeznaczonej dla projektów o mocy powyżej 1 MW.

W tej aukcji sprzedano w sumie prawie 42 TWh energii elektrycznej o wartości 9,4 mld zł zaoferowanej w ramach 96 ofert. Ceny energii mieściły się w przedziale od 190,00 zł/MWh do 249,9 zł/MWh.

W efekcie tej aukcji według szacunków Urzędu Regulacji Energetyki mają powstać elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 800 MW oraz elektrownie wiatrowe o mocy około 900 MW.

W tej aukcji Alseva zabezpieczyła wsparcie w postaci 15-letnich gwarancji rozliczenia ujemnego salda dla projektu farmy fotowoltaicznej o mocy 60 MWp.

Inwestycja jest zlokalizowana w gminie Rzezawa w powiecie bocheńskim i ma być gotowa w 2022 roku.

REKLAMA

W tym projekcie generalnym wykonawcą będzie Alseva, odpowiadając nie tylko za wybudowanie samej farmy PV, ale także za przygotowanie tras kablowych i punktu GPO.

Jak informuje w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl Marek Motyl, kierownik operacyjny Alsevy, spółka w celu realizacji projektów z wygraną aukcją zabezpieczyła niezbędne zasoby materialne i sprzętowe oraz własne ekipy budowalne zdolne zrealizować do 150 MWp w skali roku. Pozostałe zdolności wykonawcze, jeżeli zajdzie taka potrzeba, Alseva ma przeznaczyć dla klienta zewnętrznego.

– „Rzezawa 60” to pierwszy w projekt Alsevy w pełni uzgodniony i zaprojektowany własnymi zasobami, który zwyciężył w ramach systemu aukcyjnego dla nowych instalacji o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MWp. Kolejne inwestycje wielkoskalowe o łącznej mocy 220 MWp są już w zaawansowanej fazie procedowania i zgodnie z planami spółki będą gotowe na aukcje w 2021 roku – informuje Marek Motyl.  

Po uruchomieniu farma fotowoltaiczna w Rzezawie powinna być jedną z największych farm PV w Polsce. Obecnie w trakcie realizacji w naszym kraju jest jedna większa farma PV, której budowę w połowie ubiegłego roku rozpoczął wywodzący się z Niemiec deweloper BayWa r.e.

Instalacja o mocy 64,6 MWp powstaje w gminie Witnica, niedaleko polsko-niemieckiej granicy.

Ta inwestycja jest realizowana poza systemem aukcyjnym i powstanie bez żadnego publicznego wsparcia. Energia ma być sprzedawana lokalnemu odbiorcy przemysłowemu w ramach wieloletniej umowy PPA.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.