Ruszyły zapisy w konkursie na Instalatora Roku

Ruszyły zapisy w konkursie na Instalatora Roku
Corab

Rozpoczęła się rejestracja do tegorocznej edycji konkursu na Instalatora Roku. Przedstawiciele organizatora firmy Corab podkreślają, że wraz z dużym wzrostem liczby instalacji na rynku pojawiły się mniej wykwalifikowane ekipy dlatego tym bardziej ważna stała się edukacja i promowanie firm, które zapewnią profesjonalny montaż instalacji PV.

Instalator Roku to konkurs dla firm instalatorskich. Uczestników może zgłosić każda firma z branży fotowoltaicznej. Po raz 5. będziemy śledzić drużyny podczas montażu instalacji fotowoltaicznej na czas. 

Chętne drużyny mogą się zgłaszać do 20 kwietnia. Właściwa część rywalizacji odbędzie się 21 maja w Gdyni. Tym razem z uwagi na ograniczenia i bezpieczeństwo przebieg konkursu widownia będzie śledzić online.

REKLAMA

Chociaż uczestnikami mogą być tylko przedstawiciele firm instalatorskich, to nie jest wydarzenie kierowane tylko do nich. Organizatorzy podkreślają, że wartość edukacyjna dla inwestorów, którzy szykują się do montażu instalacji fotowoltaicznej, jest bezcenna.

Zarówno komisja, jak i zaproszeni eksperci będą wskazywać najważniejsze elementy instalacji, omawiać najczęściej popełniane w branży błędy oraz omawiać dobre praktyki, na które inwestor powinien zwrócić uwagę.

Na konieczność promowania firm wykonujących instalacje fotowoltaiczne w sposób profesjonalny zwraca uwagę w komentarzu dla portalu Gramwzielone.pl Łukasz Kotula, dyrektor Działu Szkoleń i Rozwoju w firmie Corab.

– Poziom kompetencji instalatorów bez wątpienie rośnie. O wiele łatwiej jest zdobyć wiedzę między innymi dzięki dużej dostępności szkoleń. Niestety duża ilość instalacji oraz dynamiczny rozwój branży sprawił, że pojawiły się też firmy mniej rzetelne i mniej wykwalifikowane, a czasami wręcz nastawione na szybki zysk z pominięciem interesu inwestora – ocenia Łukasz Kotula.


REKLAMA

– Bardzo ważna w związku z tym, jest edukacja osób szukających wykonawcy. Muszą wiedzieć, jak sprawdzić firmę instalatorską, jak porównać oferty oraz na co zwrócić uwagę podczas montażu. Pod tym kątem konkurs Instalatora Roku jest dedykowany również dla nich. Zobaczą profesjonalne firmy, będą mogli przysłuchać się komentarzom ekspertów omawiających poszczególne etapy i ewentualne błędy. To będzie naprawdę ciekawe wydarzenie – dodaje przedstawiciel Corab.

Na czym polega konkurs?

Konkurs dzieli się na 3 etapy. Pierwszy to eliminacje drużyn. Na stronie corab.pl znajduje się formularz rejestracji. Należy wypełnić dane i załączyć zdjęcia instalacji. 21 kwietnia dowiemy się, kto zakwalifikował się do właściwej części konkursu.

W dniu 21 maja na żywo będziemy mogli śledzić zmagania uczestników. W eliminacjach 6 drużyn będzie na czas montować konstrukcję fotowoltaiczną, moduły oraz poprowadzi przewody. Czy wygra drużyna, która zrobi to najszybciej? Niekoniecznie. Komisja będzie obserwować montaż oraz sprawdzać jego jakość. Za wszystkie niedociągnięcia i błędy doliczy czas karny.

Do finału przejdą dwie drużyny, które będą miały ostatecznie najlepszy czas. Na tym etapie uczestnicy będą zmagać się z częścią elektryczną. Sprawdzany będzie dobór i montaż zabezpieczeń DC i AC, a także montaż falownika.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.