R.Power przejmuje projekty fotowoltaiczne

R.Power przejmuje projekty fotowoltaiczne
R.Power

Największy krajowy deweloper elektrowni fotowoltaicznych R.Power poinformował o zakupie portfela pięciu gotowych farm PV, dla których zabezpieczono gwarancje rozliczeń energii w systemie aukcyjnym.

Dla projektów, które przejmie R.Power, dotychczasowy właściciel uzyskał prawa do rozliczenia ujemnego salda na podstawie aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki jeszcze w 2018 r.

Łączny wolumen energii sprzedanej w ramach system aukcyjnego dla pięciu projektów wynosi 73 870 MWh do 2035 roku.

REKLAMA

Nabyte przez R.Power projekty mają posiadać finansowanie w formule project finance w jednym z największych polskich banków.

Inwestycje są zlokalizowane w woj. lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim i kujawsko-pomorskim.

Budowa farm PV została zrealizowana przez Nomad Electric na podstawie zawartej umowy EPC.

R.Power jest jedną z największych firm w sektorze fotowoltaiki w Polsce. W naszym kraju obecnie ma rozwijać portfel farm fotowoltaicznych o mocy ponad 4 GWp. Tylko w ostatnich 2 latach firma skomercjalizowała i wybudowała lub rozpoczęła budowę farm PV o mocy blisko 320 MW.REKLAMA


Deweloper okazał się największym beneficjentem ostatnich aukcji wiatrowo-fotowoltaicznych, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w czerwcu tego roku. R.Power zabezpieczył w nich 15-letnie gwarancje rozliczeń w systemie aukcyjnym dla projektów o łącznej mocy 299 MW.

Farmy fotowoltaiczne, które powstaną w wyniku najnowszych aukcji, będą zlokalizowane na terenie całej Polski i mają zostać oddane do użytku najpóźniej w 2023 roku.

Polski deweloper realizuje ponadto inwestycje za granicą – w tym we Włoszech, Hiszpanii oraz Portugalii, a ostatnio ogłosił wejście na niemiecki rynek PV

W Niemczech R.Power nawiązał współpracę z lokalnym deweloperem w celu rozwoju projektów farm fotowoltaicznych o mocy 80 MWp zlokalizowanych w różnych regionach kraju.

Inwestycje typu greenfield mają być przygotowywane zarówno zgodnie z wymaganiami aukcji w oparciu o ustawę o odnawialnych źródłach energii (EEG), jak też bez wsparcia aukcyjnego, w oparciu o długoterminowe umowy sprzedaży energii (PPA).

Między innymi na te inwestycje w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy R.Power pozyskał rekordowe finansowanie projektowe w wysokości 530 mln zł.

Ponadto w czerwcu deweloper ustanowił program emisji zielonych obligacji o łącznej wartości nominalnej do 1 mld zł. W ramach pierwszej serii wyemitowano obligacje o łącznej wartości nominalnej 150 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.