PGNiG szykuje fotowoltaiczną aplikację

PGNiG szykuje fotowoltaiczną aplikację
Arkadiusz Sekściński

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny we współpracy z Centrum Startupowym InnVento przygotowuje aplikację o nazwie LeadGen mającą generować prognozy produkcji energii z fotowoltaiki, biorąc pod uwagę m.in. dane o wartościach nasłonecznienia, zacienieniu, a nawet jakości powietrza.

Wykorzystując dostęp do danych przestrzennych z portalu Geoportal, aplikacja LeadGen ma pobierać szczegółowe informacje na temat budynków, np. liczbie kondygnacji, czy położeniu nieruchomości. Na podstawie fotomap określi wysokość drzew, które rzucają cień na budynek.

Oprogramowanie ma pobierać i uwzględniać historyczne dane pogodowe. Oceni również odległość od pobliskiej infrastruktury, jak sieci energetyczne, zabudowania, drogi oraz instalacje gazowe, na potrzeby alternatywnego źródła energii. 

REKLAMA

W tym celu aplikacja będzie pobierać i przetwarzać informacje z kilkunastu ogólnodostępnych baz danych m.in. z Krajowej Integracji Ewidencji Gruntów, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego czy z zasobów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.  

Autorzy aplikacji uznali ponadto, że dla bardziej precyzyjnego określenia prognozy produktywności instalacji fotowoltaicznej potrzebne jest uwzględnienie danych o jakości powietrza. Dlatego przewidzieli zintegrowanie jej z serwisem airly.org.REKLAMA


Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w PGNiG, zapewnia, że dzięki nowej aplikacji osoby zainteresowane wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej będą mogły liczyć na indywidualny dobór rozwiązania wraz z wymiarowaniem i montażem instalacji.

– Nasza aplikacja pozwoli na wynikową analizę danych w zintegrowanej, przystępnej dla użytkownika końcowego formule. W konsekwencji umożliwi przygotowanie wysokiej jakości oraz skrojonej na miarę oferty dla klientów indywidualnych – komentuje Arkadiusz Sekściński.

Rezultaty projektu LeadGen realizowanego przez startup BitPeak mają zostać wdrożone przy współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym (KPT), który jest operatorem programu akceleracyjnego finansowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Dodatkowo projekt zostanie włączony do programu Procesor mającego na celu implementację cyfrowych rozwiązań w grupie PGNiG.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.