Wirtualny prosument coraz popularniejszy na Litwie. Dotacje do 323 euro/kW

Wirtualny prosument coraz popularniejszy na Litwie. Dotacje do 323 euro/kW
Green Genius

Na instalacje fotowoltaiczne zdecydowało się już kilkadziesiąt tysięcy Litwinów. To nie wyczerpuje jednak potencjału fotowoltaiki prosumenckiej na Litwie. W szybkim tempie w tym kraju przybywa tzw. wirtualnych prosumentów.

Najnowsze informacje płynące z Litwy wskazują, że zainteresowanie inwestycjami w prosumenckie systemy fotowoltaiczne w tym kraju wyraźnie rośnie. Pokazują to dane z prowadzonego przez litewskie władze programu dopłat dla prosumentów.

Z początkiem sierpnia na Litwie został wstrzymany najnowszy nabór wniosków o dotacje na domową fotowoltaikę. Budżet programu wynosi 40 mln euro, a przyjmowanie aplikacji trwało trzy miesiące. W tym czasie wpłynęło ponad 15 tys. wniosków o dotacje.

REKLAMA

Według danych litewskiej rządowej agencji APVA, która prowadzi program dopłat dla prosumentów, w całym w ubiegłym roku złożonych zostało 12 tys. wniosków o dopłaty, a tylko w pierwszej połowie 2023 r. wpłynęło już ponad 20 tys. aplikacji (APVA zdążyła na razie rozpatrzyć 12,5 tys. i z powodu dużej ilości wniosków notuje w tym zakresie spore opóźnienia).

Litewskie ministerstwo energii informuje, że zakończony z początkiem tego miesiąca nabór wniosków o dotacje na domową fotowoltaikę nie będzie ostatnim w tym roku. Na kolejne programy dofinansowania instalacji PV w domach lub zakupu udziałów w elektrowniach fotowoltaicznych w ramach koncepcji wirtualnego prosumenta rząd Litwy chce przeznaczyć w tym roku jeszcze 50 mln euro.

Przybywa wirtualnych prosumentów

W ciągu ostatnich trzech lat liczba prosumentów na Litwie wzrosła siedmiokrotnie. Według danych operatorów sieci elektroenergetycznej w tym kraju już ponad 76 tys. prosumentów posiada instalacje fotowoltaiczne. Ich łączna moc wynosi 779,6 MW.

Część z instalacji PV znajduje się na domach należących do prosumentów, jednak również spora część jest oddalona od miejsca konsumpcji energii. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki wdrożonej z powodzeniem na Litwie koncepcji wirtualnego prosumenta. Umożliwia ona zmniejszenie rachunków za energię dzięki produkcji energii realizowanej poza punktem poboru energii. Litwini mogą w tym celu kupować udziały zarówno w istniejących, jak i nowo budowanych elektrowniach PV.

REKLAMA

W pierwszej połowie 2023 roku działalność jako wirtualni prosumenci rozpoczęło ponad 13 tys. odbiorców energii na Litwie. Dzięki temu całkowita liczba wirtualnych prosumentów w tym kraju wzrosła do 22,6 tys.

Dotacje dla wirtualnych prosumentów

W tym roku litewskie władze wprowadzają rozwiązania mające ułatwić rozpoczęcie działalności w ramach wirtualnego prosumenta. Jednocześnie oferują na ten cel dofinansowanie w wysokości 323 euro/kW, czyli około 1435 zł/kW.

Moc instalacji fotowoltaicznej, którą mogą wykupić wirtualni prosumenci, nie jest ograniczona, przy czym dofinansowanie można otrzymać do zakupu maksymalnie 10 kW.

Dalszy rozwój koncepcji wirtualnego prosumenta wydaje się konieczny do osiągnięcia celu wyznaczonego przez władze Litwy, które chcą, aby do 2030 roku przynajmniej co trzeci odbiorca energii w tym kraju był prosumentem. Litwa ma około 2,8 mln mieszkańców, a liczba gospodarstw domowych wynosi 1,37 mln.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.