REKLAMA
 
REKLAMA

Operator centrów dystrybucji w Polsce inwestuje w OZE

Operator centrów dystrybucji w Polsce inwestuje w OZE
fot. ID Logistics

Jedno z centrów dystrybucji ID Logistics już przeszło na zasilanie w 100 proc. ze źródeł odnawialnych i w planach są kolejne inwestycje w zieloną energię. Firma rozpoczęła budowę elektrowni fotowoltaicznej w województwie łódzkim.

Energooszczędne centra dystrybucji to cel ID Logistics, firmy działającej na rynku logistyki kontraktowej. Na zwiększenie efektywności energetycznej obiektów i procesów związanych z magazynowaniem wpłynąć ma m.in. wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

W prowadzonym przez firmę centrum dystrybucji w Adamowie od początku 2023 r. wykorzystywana jest energia elektryczna pochodząca w 100 proc. ze źródeł odnawialnych. Od stycznia do lipca br. obiekt zużył 220 MWh zielonej energii. W ciągu dwóch lat (kontrakt przewiduje dostawy energii z OZE do końca 2024 r.) ma to być 1000 MWh.

REKLAMA

Własna farma PV

Na początku roku ID Logistics rozpoczęło wspólnie z klientem budowę elektrowni fotowoltaicznej w magazynie w Woli Rakowej, w województwie łódzkim. Planowana moc zainstalowana elektrowni PV to 100 kWp. Po zakończeniu projektu 12 proc. energii wykorzystywanej w magazynie ma pochodzić z tej instalacji PV.

Operator magazynów swój program zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i zwiększenia efektywności operacji magazynowych rozpoczął w zeszłym roku. Oprócz inwestycji w energię ze źródeł odnawialnych obejmuje on także zastosowanie we wszystkich magazynach termoizolacji zabezpieczającej obiekty przed utratą ciepła.

REKLAMA

Ponadto ID Logistics wprowadziło nowe standardy użytkowania energochłonnych urządzeń, a także wdrożyło nowoczesne systemy oświetleniowe, obejmujące między innymi czujniki światła i czujniki ruchu.

Naszym celem było obniżenie zużycia energii elektrycznej o 25 proc. Dzięki dobrze przemyślanym inwestycjom w energooszczędne rozwiązania i konsekwencji w ich realizacji znacznie przekroczyliśmy te założenia. Na przykład, porównując dane z maja 2022 i 2023, zmniejszyliśmy zużycie energii elektrycznej w jednym z naszych magazynów aż o 51,88 proc., z 252 do 122 MWh  – mówi Maciej Korzeniowski, Energy Manager ID Logistics.

Grupa ID Logistics w 2021 r. zaprezentowała założenia strategii Odpowiedzialności Społecznej i Środowiskowej do roku 2030. Zakłada ona obniżenie zużycia energii i ilości wytwarzanych odpadów oraz ograniczenie emisji CO2 z działalności logistycznej o 40 proc. do 2030 r. w zestawieniu z rokiem 2018.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA