REKLAMA
 
REKLAMA

Umowa PPA na dostawy energii z ogromnej farmy agrofotowoltaicznej

Umowa PPA na dostawy energii z ogromnej farmy agrofotowoltaicznej
fot. YouTube/Reuters

Umowa z farmy fotowoltaicznej budowanej w formule agroPV zasili pociągi we Francji. Deweloper projektu podpisał umowę na sprzedaż energii z SNCF Energie. 

Ogromna farma agrofotowoltaiczna o nazwie Le Couret, budowana w Haute-Vienne we Francji, ma osiągnąć moc zainstalowaną 139 MWp. Stawia ją firma Neoen, dla której projekt Le Couret będzie drugim co do wielkości aktywem we Francji.

Farma agrofotowoltaiczna w Haute-Vienne ma łączyć produkcję energii z paneli PV z hodowlą owiec. W tym celu deweloper podjął współpracę z lokalnymi urzędnikami i Izbą Rolniczą.

REKLAMA

Rolnik, który udostępnił ziemię, będzie wykorzystywał 150 hektarów jako pastwiska dla zwierząt. Farma PV miała zostać zaprojektowana w taki sposób, by zapewnić ochronę dobrostanu owiec. Do zagospodarowania przez rolnika powstanie budynek gospodarczy, dla zwierząt natomiast owczarnia i stodoła na siano. Ponadto dwie osoby mają zostać przeszkolone pod kątem specyfiki hodowli owiec w parku agrofotowoltaicznym.

Umowa PPA na odbiór energii

Neoen ostatnio poinformował o podpisaniu z SNCF Energie – oddziałem SNCF Voyageurs zajmującym się dostawą zielonej energii dla kolei – korporacyjnej umowy zakupu energii (Power Purchase Agreement, PPA). Przewiduje ona dostarczanie przez 25 lat całej energii z tej ogromnej instalacji agroPV oraz gwarancji pochodzenia. Jak podaje deweloper, energia elektryczna produkowana w Le Couret pokryje równowartość rocznych dostaw dla szybkiej linii Paryż-Marsylia.

Farma agrofotowoltaiczna ma już wymagane zezwolenia i zabezpieczone podłączenie do sieci. Jej budowa ma się rozpocząć w 2026 r., natomiast oddanie do użytku planowane jest na rok 2028.

Jesteśmy dumni, że staliśmy się pionierami agrisolar w 2019 r., kiedy zainicjowaliśmy rozwój Le Couret, pięć lat przed tym, jak agrovoltaika stała się ważnym tematem we Francji. Park będzie domem dla 700 owiec i 1000 jagniąt, wspierając rolnictwo w Haute-Vienne i jednocześnie wytwarzając zieloną, niskoemisyjną energię elektryczną do zasilania pociągów – skomentował Guillaume Decaen, dyrektor ds. rozwoju Neoen we Francji.

REKLAMA

Prezes SNCF Energie Olivier Menuet wskazał, że firma stawia na niskoemisyjne rozwiązania, wykorzystując biopaliwa, baterie i pociągi napędzane wodorem, a także energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Jej celem jest podpisanie 20 umów PPA na zakup łącznie 1,1 TWh energii elektrycznej. Umowa z Neoen  przybliża SNCF Energie do tego wyniku.

Inwestycje Neoen

Neoen to istniejący od 2008 r. niezależny producent energii odnawialnej. Działa w obszarach energetyki słonecznej, wiatrowej i magazynowania energii na czterech kontynentach.

Obecnie firma ma w eksploatacji i budowie projekty o mocy 8,3 GW. Wśród nich są: największa francuska farma słoneczna w Cestas (300 MWp), największa fińska farma wiatrowa w Mutkalampi (404 MW) i ogromna farma fotowoltaiczna w Meksyku (El Llano, 375 MWp).

Ponadto w portfolio Neoen znajdują się dwa potężne magazyny energii w Australii: Hornsdale Power Reserve (150 MW/193,5 MWh) i Victorian Big Battery (300 MW/450 MWh). Neoen chce osiągnąć do końca 2025 r. poziom 10 GW w projektach w eksploatacji lub budowie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA