19,6 proc. sprawności perowskitu wytworzonego metodą VASP

19,6 proc. sprawności perowskitu wytworzonego metodą VASP
Fot. EPFL

Szwajcarska Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) może pochwalić się kolejnym sukcesem w rozwoju technologii produkcji energii słonecznej w oparciu o perowskity.

Zespół naukowców EPFL kierowany przez  Michaela Grätzela osiągnął sprawność na poziomie 19,6 proc. w przypadku ogniwa perowskitowego opracowanego za pomocą metody VASP (ang. vacuum-flash solution processing). Taki wynik potwierdzono w laboratorium w amerykańskim Newport.

Szwajcarzy zapewniają, że metoda VASP ma wiele przewag nad dotychczas stosowanymi sposobami wytwarzania ogniw perowskitowych. Jedną z nich jest wytwarzanie perowskitów w relatywnie niskiej temperaturze, nieprzekraczającej 100 st. C. To obniża koszty całego procesu.

REKLAMA

Problemem w przypadku ogniw perowskitowych pozostaje ich żywotność. W przypadku wystawienia na działanie naturalnych czynników, wytwarzane jak na razie perowskity ulegają szybkiej degradacji, a poprawa trwałości pozostaje głównym wyzwaniem naukowców pracujących nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice.

EPFL zapewnia, że ogniwo, na którym zbadano rekordową sprawność, nie uległo degradacji w ciągu 39 dni.

REKLAMA

Nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice pracuje kilka firm i instytutów badawczych, które w tym roku odnotowały już istotny postęp w pracach nad perowskitami, który jednak jak na razie jest osiągany jedynie na poziomie laboratorium.

W ubiegłym miesiącu belgijski instytut Imec poinformował o wytworzeniu półprzezroczystego perowskitowowego modułu fotowoltaicznego, którego sprawność sięga 12 proc. Taki wynik osiągnięto na próbce modułu wielkości 4 cm2. Co więcej, w połączeniu z warstwą tradycyjnego ogniwa krzemowego osiągnięto sprawność na takiej samej powierzchni na poziomie 20,2 proc. 

Z kolei Solliance, konsorcjum instytutów badawczych z Holandii, Belgii i Niemiec, opracowało moduł perowskitowy o powierzchni apertury 168 cm2, złożony z 25 ogniw, którego sprawność sięga 10 proc. Solliance informuje, że może teraz wykorzystać podobne rozwiązania do zwiększenia sprawności modułu perowskitowego do 15 proc.

Polska firma Saule Technologies pochwaliła się natomiast opracowaniem prototypu ogniwa perowskitowego, dzięki któremu można naładować smartfona. Więcej na temat w artykule: O. Malinkiewicz o module PV z perowskitu: to dopiero początek

gramwzielone.pl