ME potwierdza aukcje dla fotowoltaiki: Ważne dla bezpieczeństwa energetycznego

ME potwierdza aukcje dla fotowoltaiki: Ważne dla bezpieczeństwa energetycznego
Wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Fot. Ministerstwo Energii

Ministerstwo Energii potwierdza planowaną jeszcze na ten tok aukcję, w której wsparcie ma trafić do inwestorów budujących mniejsze farmy fotowoltaiczne. ME chce, aby na podstawie tej aukcji powstały farmy PV o łącznej mocy 100 MW, z czego pierwsze miałyby wejść w fazę operacyjną już w pierwszej połowie przyszłego roku.

 Zakładamy, że w ramach aukcji ogłoszonych w 2016 r. powstaną nowe instalacje fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej 100 MW. Myślimy, że w 2017 r. jeszcze przed sezonem letnim przeważająca ich część powstanie – komentuje wiceminister energii Andrzej Piotrowski, podkreślając, że wsparcie przyznane inwestorom w tej aukcji będzie przysługiwać im w perspektywie 15 lat.

W komunikacie na temat planowanej aukcji dla fotowoltaiki resort energii podkreśla, że „zdecydował się na umożliwienie powstania instalacji fotowoltaicznych właśnie z uwagi na szybki proces realizacji inwestycji, co pozwoli na szybką weryfikację sprawności działania systemu aukcyjnego (stopień realizacji instalacji, których oferty wygrały aukcję), a także z uwagi na fakt, że instalacje te dostarczają energię elektryczną w szczytowym okresie zapotrzebowania, ze szczególnym uwzględnieniem okresu letniego”.

REKLAMA

Cytowany w komunikacie Ministerstwa Energii wiceminister Piotrowski zaznacza, że budowa potencjału farm fotowoltaicznych jest ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego.

REKLAMA

– Potrzeba zapewnienia odpowiedniej generacji energii elektrycznej w okresie letnim jest szczególnie istotna w kontekście sytuacji, która miała miejsce w Polsce w sierpniu 2015 r. – komentuje wiceszef resortu energii.

Jednocześnie Ministerstwo Energii wskazuje, na „obserwowaną dużą podaż projektów inwestycyjnych” i wnioskuje, że duża konkurencja wśród inwestorów powinna skutkować atrakcyjnymi cenami za energię, które zostaną przyznane w tegorocznej aukcji.

W ubiegłym tygodniu podczas targów RENEXPO dyrektor Departamentu OZE w Ministerstwie Energii Andrzej Kaźmierski zasygnalizował, że duża konkurencja wśród inwestorów oferujących projekty farm fotowoltaicznych w tegorocznej aukcji może przełożyć się na zwiększenie wolumenów energii z PV, które ME będzie chciało kupić w kolejnych aukcjach. Więcej na ten temat w artykule: Ministerstwo Energii zapowiada aukcje dla fotowoltaiki. Pierwsza już w grudniu

red. gramwzielone.pl