Stargard: miejska spółka chce obniżyć rachunki o 700 tys. zł dzięki PV

Stargard: miejska spółka chce obniżyć rachunki o 700 tys. zł dzięki PV
Fot. WFOŚiGW w Szczecinie

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Stargardzie pozyskało unijną dotację na budowę elektrowni fotowoltaicznej o łącznej mocy 1,89 MW. Własna produkcja energii ma dać znaczące oszczędności, które w efekcie mają przełożyć się również na niższe rachunki klientów miejskiej spółki.

Całkowity koszt inwestycji, którą zrealizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Stargardzie, to prawie 12,7 mln zł. Unijna dotacja w wysokości prawie 8,4 mln złotych pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. zachodniopomorskiego

Cytowany przez PAP prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Stargardzie Sebastian Szwajlik ocenia, że „zyskiem mają być niższe koszty za energię, a w konsekwencji korzystna taryfa za wodę i ścieki dla mieszkańców Stargardu”.

REKLAMA

Miejska spółka szacuje, że dzięki uruchomieniu produkcji energii z fotowoltaiki jej rachunki za energię elektryczną spadną o około 700 tys. zł rocznie.

REKLAMA

Prognozowany roczny uzysk energii z elektrowni fotowoltaicznej to około 1,8 GWh energii elektrycznej. Wyprodukowana energia trafi do oczyszczalni ścieków oraz do stacji uzdatniania wody. 

Prace przy budowie elektrowni fotowoltaicznej w Stargardzie mają potrwać do końca tego roku. 

W ramach dotacji przyznanych ostatnio z RPO dla woj. zachodniopomorskiego instalacja fotowoltaiczna powstanie również w gminnej oczyszczalni ścieków w Płotach. Więcej o tej inwestycji w artykule: Oczyszczalnia ścieków w Płotach będzie produkować energię z PV

red. gramwzielone.pl