Allianz inwestuje w fotowoltaikę bez subsydiów

Allianz inwestuje w fotowoltaikę bez subsydiów
Farma fotowoltaiczna Ourika o mocy 46 MW. Fot. WElink Group

Fundusz inwestycyjny niemieckiego potentata finansowego kupił dużą farmę fotowoltaiczną nieposiadającą rządowych gwarancji sprzedaży energii. Allianz zapowiada kolejne tego rodzaju inwestycje.

Fundusz Allianz Capital Partners przejął położoną w Portugalii farmę fotowoltaiczną o mocy 46,1 MW, która funkcjonuje poza rządowymi mechanizmami wsparcia i z której energia jest sprzedawana na podstawie zawartej na rynku umowy PPA (Power Purchase Agreement).

Projekt o nazwie Ourika został zrealizowany przez brytyjskiego dewelopera WElink Group około 170 km na południowy wschód od Lizbony. Brytyjskiej firmie udało się zabezpieczyć dla tej farmy fotowoltaicznej umowę sprzedaży energii na okres aż 20 lat.

REKLAMA

Dla Allianz to już ósma inwestycja w elektrownię fotowoltaiczną, a do tej pory niemiecka grupa zainwestowała w sumie w ponad 90 projektów OZE, w tym w 83 farmy wiatrowe. Aktywa Allianz w energetyce odnawialnej znajdują się – poza Portugalią – także we Francji, we Włoszech, w Niemczech, Austrii, Szwecji, Finlandii i Stanach Zjednoczonych.

Jak wylicza niemiecka grupa, jej wszystkie odnawialne źródła energii produkują w skali roku energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około miliona gospodarstw domowych.

REKLAMA

– Ta inwestycja potwierdza wagę źródeł odnawialnych dla inwestycyjnego portfolio Allianz, który jest jednym z kluczowych inwestorów w tym sektorze w Europie. Liczymy na kolejne inwestycje w niesubsydiowane elektrownie fotowoltaiczne na wielu europejskich rynkach – komentuje Marc Groves-Raines z Allianz Capital Partners.

WElink Group realizuje w południowej Europie kolejne nieposiadające subsydiów czy rządowych gwarancji sprzedaży energii projekty fotowoltaiczne. Brytyjczycy współpracują przy tym z chińskim wykonawcą China Triumph International Engineering Company.

W drugiej połowie przyszłego roku w Portugali WElink odda do użytku wielką farmę fotowoltaiczną Solara4 o mocy 221 MW. Sprzedaż energii z tej elektrowni PV ma się odbywać również wyłącznie na warunkach wynegocjowanych na rynku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.