Zatoka Perska: Energia ze słońca tańsza od gazu

Zatoka Perska: Energia ze słońca tańsza od gazu
Elektrownia słoneczna CSP w Crescent Dunes w Nevadzie. Fot. SolarReserve

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej wskazuje, że koszty energii słonecznej w regionie Zatoki Perskiej spadły poniżej cen energii z elektrowni gazowych nie tylko koszty energii z fotowoltaiki, ale także z oferujących możliwość magazynowania energii, termalnych elektrowni słonecznych typu CSP.

Zdaniem ekspertów Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), średnia cena energii z elektrowni fotowoltaicznych w regionie Zatoki Perskiej spadła poniżej 0,03 USD/kWh, natomiast cena energii słonecznej, ze sterowalnych, dających zdolność przechowywania nadwyżek energii elektrowni słonecznych typu CSP (Concentrated Solar Power) spadła do poziomu 0,073 USD/kWh.

Jak zaznacza IRENA, to poziom poniżej kosztu produkcji energii z gazu naturalnego, który ponoszą niektóre koncerny energetyczne działające w regionie posiadającym ogromne zasoby tego surowca.

REKLAMA

IRENA szacuje, że na koniec 2017 r. całkowita moc elektrowni OZE w krajach Zatoki Perskiej zbliżyła się do 900 MW, podczas gdy całkowity potencjał energetyki w tych krajach sięgał 146 GW.

W tym 68 proc. potencjału źródeł odnawialnych miało przypadać na Zjednoczone Emiraty Arabskie, następnie 16 proc. na Arabię Saudyjską, a 9 proc. na Kuwejt.

W realizacji są już jednak ogromne inwestycje, w wyniku których potencjał energetyki odnawialnej w Zatoce Perskiej ma wzrosnąć według IRENA do 7 GW już na początku kolejnej dekady. W tym 3/4 inwestycji dotyczy budowy elektrowni fotowoltaicznych, około 10 proc. elektrowni słonecznych CSP, a 9 proc. elektrowni wiatrowych.

To, że rozwój OZE w Zatoce Perskiej nie musi bazować tylko na energetyce słonecznej, pokazały ostatnio ogłoszone wyniki aukcji, w wyniku której ma powstać pierwsza farma wiatrowa w Arabii Saudyjskiej.

W wyniku tej aukcji francuski koncern energetyczny EDF i arabski fundusz Masdar postawią farmę wiatrową o mocy 400 MW. Energia będzie sprzedawana po cenie wynoszącej zaledwie 0,0213 USD/kWh, co oznacza, że to jedna z najniższych ofert, jakie kiedykolwiek złożono w organizowanych na całym świecie aukcjach dla OZE.

Wadze Arabii Saudyjskiej zapowiadają zwiększenie potencjału odnawialnych źródeł energii do 60 GW do roku 2030, z czego 40 GW ma przypaść na elektrownie fotowoltaiczne, a 20 GW na farmy wiatrowe.

REKLAMA

Z wnioskami analityków IRENA zbieżne są zresztą informacje zawarte w ostatnim raporcie „Solar-Plus-Storage in the Middle East and Africa” amerykańskiej firmy doradczej Wood McKenzie, dotyczącego kosztów produkcji energii na Bliskim Wschodzie i w kilku krajach Afryki.

Wood Mackenzie ocenia w tym raporcie, podając przykład Maroka i Jordanii, że w tych krajach energetyka słoneczna stała się dużo tańszą formą produkcji energii niż energia wytwarzana z elektrowni gazowych CCGT, a nawet konkurencyjne wobec CGGT stało się wytwarzanie energii z tzw. solar-plus-storage, a więc elektrowni solarnych współpracujących z magazynami energii, które mają podnosić koszt inwestycji, w stosunku do budowy samej elektrowni PV, średnio o ponad 120 proc.

Wood Mackenzie wylicza, że przeciętny koszt produkcji energii elektrycznej w projektach solar-plus-storage w ujęciu LCOE (Levelized Cost of Electricity) ma wynosić na Bliskim Wschodzie (Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie) i w krajach Afryki (Maroko, Egipt i RPA) około 60-100 USD/MWh

Analitycy amerykańskiej firmy zakładają ponadto, że w przypadku RPA, które ma mieć najwyższe koszty produkcji energii słonecznej z przeanalizowanych krajów, koszt energii z PV spadnie z obecnego poziomu ok. 41,7 USD/MWh do około 32,9 USD/MWh w roku 2023.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich koszt energii z PV ma spaść w tym czasie ze średniego poziomu 25,7 USD/MWh do około 20 USD/MWh.

Natomiast koszt energii z instalacji solar-plus-storage dla analizowanych państw ma spaść do roku 2023 do poziomu 40-60 USD/MWh. Energia z solar-plus-storage ma być wówczas droższa od energii z CCGT tylko w Egipcie.

Wood Mackenzie zaznacza, że technologia solar-plus-storage nie będzie jednak w stanie konkurować z mogącymi pracować „w podstawie” elektrowniami słonecznymi CSP w przypadku przetargów, w których warunkiem będą dłuższe okresy oddawania zmagazynowanej energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o