Francuzi blisko sprawności ogniwa HJT na poziomie 24 proc.

Francuzi blisko sprawności ogniwa HJT na poziomie 24 proc.
Linia produkcyjna SmartWire (Copyright by Meyer Burger)

Francuski instytut CEA pochwalił się opracowaniem ogniwa fotowoltaicznego w technologii HJT o sprawności 23,9 proc., zapewniając, że w ciągu kilku lat możliwe będzie uzyskanie sprawności na poziomie 25 proc. i to w przypadku ogniw wytwarzanych w procesach przemysłowych.

Naukowcy z francuskiego, państwowego instytutu CEA (Le Commissariat à l’énergie atomique et aux énergies alternatives) stawiają na rozwój ogniw fotowoltaicznych w technologii HJT (heterojunction), zapewniając, że ta technologia umożliwia osiągnięcie wyższej sprawności od tradycyjnych ogniw krystalicznych, a produkcja takich ogniw ma być relatywnie prosta, nie wymagając dużych ilości energii, co oznacza niższe koszty produkcji. Dodatkową zaletą technologii HJT ma być niski współczynnik temperaturowy, który oznacza relatywnie wyższe uzyski energii przy wzroście temperatury ogniw.

CEA chwali się, że ogniwo o sprawności 23,9 proc. wytworzył w warunkach zbliżonych do fabrycznych, z wykorzystaniem urządzeń dostarczonych przez szwajcarską firmę Meyer Burger i umożliwiających produkcję 2,4 tys. ogniw na godzinę.

REKLAMA

Wynik na poziomie 23,9 proc., zmierzony na ogniwie wielkości 244 cm2, potwierdziło niemieckie laboratorium CalTeC-ISFH.

CEA zapewnia, że ten wynik wpisuje się w plan zmierzający do opracowania ogniw, które, produkowane na fabrycznych liniach, będą osiągać sprawność 25 proc., a więc – jak zauważają Francuzi – o około 6 pkt proc. wyższą niż średnia sprawność ogniw uzyskiwana obecnie w przemyśle PV.

Francuski instytut pochwalił się ponadto budową modułu fotowoltaicznego z wykorzystaniem 120 ogniw wykonanych w technologii half-cell, którego nominalna moc wynosi 348 W. CEA dodaje, że moc najlepszych modułów wytworzonych z 60 ogniw wykonanych w stosowanej obecnie na rynku fotowoltaicznym technologii PERC sięga 320 W.

Tymczasem kilka dni wcześniej jeden z czołowych producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych z Chin – LONGi Solar – informował o opracowaniu ogniwa monokrystalicznego w standardowych rozmiarach 15,6×15,6 cm, wykonanego w technologii PERC, o rekordowej sprawności 24,6 proc.

REKLAMA

Wcześniej, w ubiegłym roku, rekordem sprawności ogniwa wykonanego w technologii HJT chwalił się Sharp. Wynik na poziomie 25,09 proc. zmierzono na ogniwie o powierzchni 240,6 cm2, w którym zastosowano technologię tzw. back-contact, zakładającą umieszczenie styków na tylnej stronie ogniwa, a także wykorzystano warstwy monokrystaliczną i cienkowarstwową.

Z kolei w roku 2017 inna japońska firma Kaneka poinformowała o osiągnięciu rekordu sprawności krystalicznego ogniwa fotowoltaicznego w technologii heterojunction na poziomie 26,6 proc., co potwierdził amerykański federalny instytut National Renewable Energy Laboratory (NREL) i co jest najlepszym odnotowanym dotąd wynikiem sprawności ogniwa wykonanego w tej technologii.

Nad wdrożeniem technologii HJT do komercyjnej produkcji pracuje m.in. firma 3SUN należąca do włoskiego koncernu energetycznego Enel. W fabryce na Sycylii ruszyła w ubiegłym roku produkcja dwustronnych modułów złożonych z ogniw HJT. Plan na 2018 zakładał osiągnięcie przeciętnych sprawności dwustronnych modułów rzędu 18 proc., a po uwzględnieniu technologii HJT ich sprawność ma wzrosnąć do ok. 20 proc.

W tym przypadku warty 45 mln franków szwajcarskich kontrakt na dostawę linii do produkcji ogniw w technologii HJT o potencjale 200 MW zdobył szwajcarski Meyer Burger, który pod koniec 2017 roku zapewniał, że wdraża pilotażową produkcję ogniw HJT o sprawności przekraczającej 23 proc.

Z kolei Rosjanie z Hevel Group pod koniec 2017 roku pochwalili się uruchomieniem masowej produkcji ogniw fotowoltaicznych HJT o przeciętnej sprawności 22,7 proc., zapowiadając dalszą optymalizację tej technologii w celu podniesienia sprawności produkcyjnych ogniw do około 23 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.