SolarEdge zwiększa sprzedaż o ponad połowę

SolarEdge zwiększa sprzedaż o ponad połowę
SolarEdge

Izraelski producent elektroniki stosowanej w systemach fotowoltaicznych pochwalił się wyraźnym wzrostem przychodów wypracowanych w roku 2018.

W ostatnim kwartale 2018 roku SolarEdge miał wypracować przychody rzędu 263 mln USD w stosunku do przychodów na poziomie 236,6 mln USD wypracowanych kwartał wcześniej oraz wobec 189,3 mln USD wypracowanych w ostatnim kwartale 2017 roku.

Izraelska firma zanotowała przy tym nieznaczny spadek marży – z 33 proc. w trzecim kwartale do 30,9 proc. w czwartym. Tymczasem przed rokiem, w ostatnim kwartale 2017 r., marża SolarEdge wyniosła aż 37,9 proc.

REKLAMA

Zysk operacyjny w ujęciu GAAP w czwartym kwartale ubiegłego roku wyniósł 12,9 mln dolarów, co było wynikiem gorszym o 72 proc. w porównaniu do wcześniejszego kwartału oraz o 34 proc. w zestawieniu z wynikiem z czwartego kwartału 2017 r.

W trzecim kwartale 2018 r. Izraelczycy sprzedali po raz pierwszy falowniki o łącznej mocy ponad 1 GW(AC). Dodatkowo w tamtym kwartale sprzedano ponad trzy miliony optymalizatorów mocy. Tymczasem w pierwszej połowie br. Izraelczycy sprzedali falowniki odpowiadające mocy niemal 1,8 GW.

W całym 2018 roku SolarEdge zwiększył roczne przychody o 54 proc. r/r do poziomu 937,2 mln dolarów. Średnia roczna marża wyniosła 34,1 proc. w porównaniu do średniej marży 35,4 proc. w roku 2017 r.

Zysk operacyjny w ujęciu GAAP wyniósł w ubiegłym roku 139,9 mln dolarów i wzrósł rok do roku – podobnie jak przychody – o 54 proc. Zysk netto w ujęciu GAAP wyniósł 128,8 mln dolarów i był wyższy o 53 proc. od zysku wypracowanego w roku 2017.

Izraelska firma zwiększyła ponadto w 2018 roku zapasy gotówki do 189,1 mln dolarów w stosunku do 136,7 mln USD na koniec roku 2017.

Na pierwszy kwartał 2019 roku SolarEdge prognozuje wypracowanie przychodów rzędu 260-270 mln dolarów przy marży na poziomie 30-32 proc. W tym przychody związane z energetyką słoneczną mają wynieść 245-250 mln USD przy marży 32-34 proc.

Świetna kondycja finansowa izraelskiej firmy pozwala jej na przejęcia kolejnych firm.

REKLAMA

Kilka miesięcy temu SolarEdge poinformował o sfinalizowaniu umowy zakładającej zakup za około 88 mln dolarów 75 proc. udziałów w Kokam – koreańskiej firmie zajmującej się m.in. budową bateryjnych magazynów energii. Pozostałe 25 proc. akcji Kokam jest przedmiotem obrotu na koreańskiej giełdzie, jednak Izraelczycy już teraz deklarują przejęcie z czasem także tych udziałów.

Koreańska firma dysponuje ponad 60 patentami związanymi z  bateryjnym magazynowaniem energii i sprzedała urządzenia o łącznej pojemności ponad 708 MWh, w tym stacjonarne magazyny o pojemności ponad 232 MWh.

Wcześniej w ubiegłym roku SolarEdge przejął producenta rozwiązań z zakresu UPS – firmę Gamatronic Electronic Industries Ltd.

Z kolei na początku tego roku izraelska firma przejęła włoską firmę S.M.R.E Spa oferującą rozwiązania z zakresu elektromobilności. Jak podaje SolarEdge, S.M.R.E posiada 15-letnie doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań z zakresu napędów i oprogramowania dla pojazdów elektrycznych.

W ubiegłym roku SolarEdge w obszarze elektromobilności zapowiedział zaoferowanie jednofazowego inwertera fotowoltaicznego na bazie konstrukcji SolarEdge HD-Wave ze zintegrowaną ładowarką do samochodów elektrycznych.

Jak informowała portal Gramwzielone.pl Jessica Fishman z SolarEdge, połączenie inwertera fotowoltaicznego z domową stacją ładowania samochodów elektrycznych to nie tylko niższe koszty instalacji, ale także większa moc ładowania, niż osiągana za pomocą standardowych systemów ładowania w domach, a więc i krótszy czas uzupełniania samochodowej baterii.

Ma to być możliwe dzięki włączeniu podczas ładowania samochodu elektrycznego „solarnego” trybu, w którym zwiększa się moc ładowania. Dzięki własnej produkcji energii słonecznej i włączeniu takiego trybu ładowanie ma być o 2,5 razy szybsze niż w przypadku standardowego ładowania, gdy wykorzystywana jest tylko energia z sieci.

W przypadku jednoczesnego wykorzystania sieci oraz instalacji fotowoltaicznej ładowanie w trybie „solarnym” ma odbywać się z mocą 9,2 kW. W przypadku, gdy domowa instalacja fotowoltaiczna nie produkuje energii, ładowanie ma się odbywać z mocą do 7,4 kW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.