Bruksela: nowe dochodzenie antydumpingowe w sektorze fotowoltaicznym

Bruksela: nowe dochodzenie antydumpingowe w sektorze fotowoltaicznym
ToGa Wanderings, flickr cc-by-2.0

{więcej}Komisja Europejska wszczęła kolejne dochodzenie, które może doprowadzić do nałożenia ceł na komponenty paneli fotowoltaicznych sprowadzanych do Europy z Chin. 

Na wniosek grupy europejskich producentów Bruksela przyjrzy się importowi szkła solarnego, które jest stosowane w panelach fotowoltaicznych i które jest importowane z Chin – zdaniem wnioskodawców – po cenach dumpingowych. Wniosek o wszczęcie dochodzenia w sprawie szkła solarnego to inicjatywa grupy podmiotów zrzeszonych w organizacji EU ProSun Glass.

REKLAMA

Wcześniej, podobną skargę – w sprawie dumpingu cenowego, który miałby być stosowany przez Chińczyków w sprzedaży modułów fotowoltaicznych na europejskim rynku – złożyła w Brukseli grupa producentów z grupy EU ProSun. Pierwsze decyzje KE w sprawie ceł na chińskie panele mogą zapaść w ciagu najbliższych miesięcy. Wartość europejskiego rynku szkła solarnego Bruksela szacuje na około 150 – 200 mln euro. Wartość rynku modułów fotowoltaicznych to ponad 21 mld euro. 

REKLAMA

Dochodzenie, które może doprowadzić do nałożenia ceł na import chińskiego szkła solarnego – ma potrwać 15 miesięcy, ale wcześniej – po 9 miesiącach – Komisja Europejska może nałożyć cła tymczasowe. 

Jak informuje KE, dochodzeniami w sprawie modułów i szkła solarnego zajmują się dwa oddzielne zespoły. Bruksela informuje ponadto, że obu spraw nie można łączyć, gdyż szkło solarne – oprócz zastosowania w panelach fotowoltaicznych, jest wykorzystywane także w innych produktach. 
gramwzielone.pl