Pierwsza ofiara ceł na chińskie panele PV to firma z …Niemiec

Pierwsza ofiara ceł na chińskie panele PV to firma z ...Niemiec
Gehrlicher Solar press

{więcej}Po ubiegłotygodniowej informacji o niewypłacalności firmy Conergy – czołowego producenta paneli fotowoltaicznych i dewelopera farm PV – tym razem niewypłacalność potwierdza kolejna niemiecka firma z branży PV – Gehrlicher Solar, która budowała instalacje fotowoltaiczne z wykorzystaniem modułów importowanych z Chin. 

Mający siedzibę w Monachium Gehrlicher Solar poinformował, że w piątek złożył wniosek o uznanie niewypłacalności w monachijskim sądzie. Niemiecka firma zdecydowała się na to po tym jak konsorcjum banków zlikwidowało jej linie kredytowe na 85 mln €. 

Gehrlicher Solar informuje, że powodem jej kłopotów finansowych jest „wprowadzenie antydumpingowych ceł tymczasowych na import chińskich modułów fotowoltaicznych do Unii Europejskiej i wynikające z tego pogorszenie się warunków dla europejskiego sektora fotowoltaicznego”. – Cła antydumpingowe nie pomogą nikomu, nawet tym, którzy starają się o ich wprowadzenie, ponieważ niszczą stanowiska pracy na wszystkich etapach łańcucha dostaw PV. Rząd federalny i Komisja Europejska muszą znaleźć rozwiązanie przed przerwą wakacyjną, inaczej możemy się spodziewać dalszych problemów branży – komentuje wprowadzenie ceł Richard von Hehn, członek zarządu Gehrlicher Solar. 

REKLAMA
REKLAMA

Gehrlicher Solar zatrudnia w Niemczech ok. 250 pracowników, a jego obroty jeszcze w 2011 roku wynosiły 320 mln euro. Niemiecka firma działa także na rynkach zagranicznych poprzez swoje spółki córki, których kondycja finansowa nie jest zagrożona. Gehrlicher Solar America w ubiegłym roku zanotował rekordowy wzrost przychodów na poziomie 400% do 74,1 mln $, a w tym roku mają one wynieść od 130 do 150 mln $. 

Z kolei brazylijski oddział Gehrlicher ukończył niedawno ogromną instalację solarną na dachu stadionu w Bahia, na którym w przyszłym roku będą odbywać się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Ostatnim zamówieniem zrealizowanym przez niemiecką spółkę Gehrlicher Solar była budowa trzech parków fotowoltaicznych w Rumunii, których łączna moc wynosi 9 MW. 

Kolejną ofiarą załamania się niemieckiej branży fotowoltaicznej może być rodzimy producent modułów PV Aleo Solar, który szacuje swoją stratę operacyjną w pierwszej połowie tego roku na ok. 29,4 mln €. Wiadomo, że władze firmy poszukują inwestora, ale jak na razie bez skutku. 
gramwzielone.pl