Ile miejsc pracy w branży PV w Niemczech?

Ile miejsc pracy w branży PV w Niemczech?
bkusler, flickr cc-by-2.0

Niemiecka Agencja Handlu i Inwestycji podała dane dotyczące zatrudnienia w przemyśle energetyki fotowoltaicznej w Nieczech. {więcej}

Niemcy to największy rynek energetyki słonecznej na świecie, który nie zwalnia tempa mimo ostatnich, znaczących redukcji stawek feed-in tariff, które ograniczyły profity dla operatorów instalacji fotowoltaicznych.

Jak wynika z danych ujawnionych właśnie podczas odbywających się w Monachium, największych na świecie targów poświęconych energetyce słonecznej Intersolar 2011, niemiecki przemysł fotowoltaiczny zatrudnia ponad 100 tysięcy pracowników.

REKLAMA
REKLAMA

Tylko w 2010 roku w Niemczech zainstalowano 7,4 GWp paneli słonecznych, a popyt wewnętrzny pozostaje głównym czynnikiem napędzającym rozwój rodzimych producentów i instalatorów paneli PV.

Mimo rosnącej konkurencji ze strony producentów z Chin, Niemcy pozostają głównym dostawcą paneli solarnych w Europie – w tym na najszybciej rozwijającym się rynku włoskim, co wynika z faktu, iż zgodnie z tamtejszym systemem feed-in tariff, panele PV montowane we Włoszech muszą pochodzić od producentów ze Starego Kontynentu.

Jak wynika z danych przedstawionych przez niemiecką Agencję Handlu i Inwestycji, około 75% paneli montowanych w Europie pochodzi właśnie z Niemiec.

– Niemcy potwierdzają wiodącą rolę w energetyce odnawialnej, a fotowoltaika wkroczy wkrótce w erę tzw. grid-parity – komentuje Thomas Grigoleit, ekspert z Agencji Handlu i Inwestycji Niemiec.