Najlepsze miejsca do produkcji energii słonecznej

Najlepsze miejsca do produkcji energii słonecznej
Jeda Villa Bali, flickr cc-by-2.0

Wg japońskich naukowców, najlepszymi miejscami na świecie do produkcji energii ze Słońca mogą być nie tylko pustynne regiony równikowe, ale także Himalaje, Andy czy Antarktyka.

Naukowcy z japońskiego National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, którzy sprawdzili wpływ warunków nasłonecznienia na elektrownie solarne w poszczególnych regionach Ziemi, stwierdzili, że optymalnymi miejscami do produkcji energii ze Słońca są, obok pustynnych regionów, także tereny położone na dużych wysokościach takie jak Andy czy Himalaje.

REKLAMA

Co więcej, mimo panujących tam niskich temperatur, zdaniem naukowców z Japonii, potencjał do produkcji energii słonecznej w wysokich górach może być wyższy niż w przypadku terenów pustynnych.

REKLAMA

Jak informuje PAP, oceniając potencjał poszczególnych lokalizacji w zakresie energetyki słonecznej japońscy naukowcy wzięli pod uwagę na razie wpływ niskich temperatur na wydajność paneli słonecznych, a w przyszłości mają badać także czynniki związane z opadami śniegu czy stratami wiążącymi się z przesyłem prądu.