Vestas dostarczy do Polski turbiny wiatrowe o mocy 166 MW

Vestas dostarczy do Polski turbiny wiatrowe o mocy 166 MW
Vestas

Realizacja kolejnych projektów wiatrowych, które są efektem aukcji przeprowadzonych przez Urząd Regulacji Energetyki, sprawia, że dla największego na świecie producenta elektrowni wiatrowych Polska staje się w tym roku kluczowym europejskim rynkiem.

Duński producent elektrowni wiatrowych Vestas otrzymał kolejne zamówienia na elektrownie wiatrowe, które dostarczy do naszego kraju dla projektów realizowanych w efekcie aukcji z grudnia 2019 roku.

Tym razem Vestas zdobył kontrakt na dostawę turbin o mocy 166 MW, które dostarczy dla hiszpańskiego dewelopera Group Uriel Inversiones.

REKLAMA

Chodzi o dwa projekty Dębnica Kaszubska oraz Biały Bór, na które będzie się składać odpowiednio 6 oraz 42 turbiny Vestas V126 -3,45 MW, które zostaną zainstalowane na wieżach o wysokości 117 metrów. Ich dostawa ma zostać zrealizowana w trzecim kwartale 2021 roku.

Vestas podaje, że tym samym przekracza poziom 1 GW jeśli chodzi o zamówienia na farmy wiatrowe, które powstają w Polsce w systemie aukcyjnym.

Duńczycy chwalą się też, że są liderem jeśli chodzi o dostawy elektrowni wiatrowych dla dotychczas zrealizowanych projektów na polskim rynku. W naszym kraju mają działać turbiny Vestasa o łącznej mocy ponad 2,1 GW, co daje duńskiej firmie 36-procentowy udział w rynku.

W ubiegłym miesiącu elektrownie wiatrowe Vestasa zamówiła dla swojego największego projektu wiatrowego Polenergia. Kontrakt dotyczy dostawy i instalacji 55 turbin wiatrowych V110 o mocy 2,2 MW każda. Realizacja umowy przewidziana jest do czerwca 2022 r.

Zawarto jednocześnie umowę dotyczącą świadczenia usług serwisowych dla turbin wiatrowych przez okres 30 lat od dnia uruchomienia, w tym przeprowadzania planowych przeglądów, napraw, dostawy środków utrzymania i części zamiennych czy zdalnego nadzoru.

Wcześniej w tym roku duński producent poinformował o pozyskaniu zamówień na dostawę turbin na inne farmy wiatrowe, które powstaną w naszym kraju w efekcie aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w grudniu 2019 roku. Łączna moc elektrowni, które wyprodukuje Vestas w związku z pozyskaniem nowych kontraktów, wyniesie 68 MW. Vestas nie podaje, kto jest inwestorem.

REKLAMA

Złożą się na to dostawy dla projektów realizowanych w lokalizacjach Ustka, Górzyca i Parnowo. Vestas dostarczy dla nich 35 turbin o mocy 2 MW lub 2,2 MW i średnicy łopat wirnika 100 lub 110 metrów. Do tego Duńczycy zabezpieczyli kontrakty serwisowe nawet na 30 lat.

Dostawa turbin dla tych projektów ma się rozpocząć w pierwszym kwartale przyszłego roku, a uruchomienie farm wiatrowych ma nastąpić w trzecim kwartale 2021 r.

Natomiast na początku tego roku duński producent otrzymał zamówienie od realizującego w naszym kraju projekt wiatrowy o mocy 60 MW duńskiego dewelopera Eurowind Energy, który również zabezpieczył sprzedaż energii w aukcji z grudnia 2019 r.

W tym przypadku chodzi o dostawę 29 turbin o jednostkowej mocy 2 MW i średnicy łopat wirnika 100 metrów oraz o jedną turbinę o mocy 2 MW i średnicy łopat wirnika 90 metrów.

Uruchomienie realizowanej przez Eurowind Energy farmy wiatrowej Janikowo, zlokalizowanej w woj. kujawsko-pomorskim, ma nastąpić w czwartym kwartale 2021 r.

Wcześniej zamówienia na turbiny Vestasa złożyły także m.in. PGE i Energa, które już oddały do użytku farmy wiatrowe produkujące energię rozliczaną w systemie aukcyjnym.

W pierwszym przypadku chodzi o projekt Klaster o mocy 97,17 MW zrealizowany przez PGE w województwie zachodniopomorskim. Dla tego projektu Vestas dostarczył 35 turbin o mocy 2 MW lub 2,2 MW i średnicy łopat wirnika 100 lub 110 metrów.

Z kolei farma wiatrowa uruchomiona przez Energę w Wielkopolsce na terenach eksploatowanych wcześniej przez kopalnię węgla brunatnego Adamów składa się z turbin V126 o jednostkowej mocy 3,45 MW – czyli takich samych, jak zamówione teraz przez hiszpańskiego inwestora dla projektów Dębnica Kaszubska oraz Biały Bór.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.