Morska energetyka wiatrowa w Europie pobije rekord w 2022

Morska energetyka wiatrowa w Europie pobije rekord w 2022
fot. Siemens Gamesa

W tym roku moc zainstalowana w europejskiej morskiej energetyce wiatrowej ma po raz pierwszy w historii przekroczyć 4 GW. Spodziewany wynik będzie ponad dwukrotnie wyższy od rekordu z 2021 roku, kiedy powstały morskie farmy wiatrowe o mocy 1,8 GW. 

Jak wynika z badań Rystad Energy, w roku 2022 w Europie przybędzie aż 4,2 GW mocy z morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Poprzedni rekord zanotowano w 2019 roku, kiedy to osiągnięty został wynik 3,8 GW zainstalowanej mocy MEW. W dużo słabszym pod tym względem roku 2021 było to 1,8 GW.

Wielka Brytania nadal liderem

Rekord ma zostać osiągnięty głównie dzięki projektom brytyjskim – według szacunków Rystad Energy ich moce wytwórcze osiągną wartość 3,2 GW. Będzie to najlepszy jak dotąd roczny wynik Wielkiej Brytanii. Wcześniej rekordowy był rok 2018, kiedy w systemie energetycznym Wielkiej Brytanii przybyły morskie instalacje wiatrowe o mocy 2,1 GW.

REKLAMA

Spodziewany w 2022 roku rekord mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej w Europie będzie przede wszystkim efektem oddania do użytku kilku dużych projektów.

Pierwszy to farma wiatrowa Hornsea Two firmy Orsted, o mocy 1,4 GW, położona 89 km od wybrzeża Yorkshire na Morzu Północnym. Jest to druga faza budowy morskiej farmy wiatrowej, pierwsza – Hornsea One – wpłynęła na pobicie europejskiego rekordu w roku 2019. Po uruchomieniu drugiego etapu inwestycji będzie to największy morski projekt wiatrowy na świecie.

Druga morska farma wiatrowa, która znacząco wpłynie na tegoroczny wynik europejskiego sektora offshore, to Moray East, położona 22 km od wybrzeża zatoki Moray Firth w Szkocji. Jej większościowym udziałowcem jest Ocean Winds, joint venture francuskiego Engie i portugalskiego EDP Renewables. Po oddaniu do użytku, zaplanowanym właśnie na rok 2022, będzie to druga co do wielkości morska farma wiatrowa na świecie.

Kolejne projekty wpływające na spodziewany rekord to inwestycje niemieckiego koncernu energetycznego RWE. Należy do niego większościowy pakiet udziałów w inwestycji Triton Knoll w Wielkiej Brytanii – morskiej farmie wiatrowej zlokalizowanej na Morzu Północnym w odległości 33 km od wybrzeża Lincolnshire. Drugi projekt RWE, zmierzający do zakończenia, to farma wiatrowa Kaskasi Offshore o docelowej mocy 342 MW. Co ciekawe, będzie to pierwsza niemiecka farma wiatrowa na morzu uruchomiona od 2020 roku.

Francja i Niemcy z zauważalnym udziałem

Na drugim miejscu w Europie pod względem mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej w 2022 roku powinna pojawić się w Francja. W tym roku sfinalizowany zostanie dopiero pierwszy projekt offshore u wybrzeży tego kraju. Jego moc wyniesie 480 MW.

Trzecią pozycję według Rystad Energy zajmą Niemcy dzięki realizacji wspomnianego projektu Kaskasi.

REKLAMA

Ponadto swój wkład do ogólnego wyniku europejskiego sektora offshore za 2022 r. wniosą:

  • Norwegia z projektem Hywind Tampen o mocy 88 MW zrealizowanym w technologii floating wind. Będzie to największa farma wiatrowa na świecie, w której turbiny zostaną uruchomione na pływających platformach. Za realizację tej inwestycji odpowiada norweski Equinor.
  • Włochy, które oddadzą do użytku swoją pierwszą morską farmę wiatrową Beleolico w porcie Taranto, o mocy 30 MW.
  • Hiszpania, która przyczyni się do zwiększenia mocy dzięki swoim projektom demonstracyjnym bazującym na technologii floating wind.

Kolejny wzrost mocy w 2023

Rystad Energy przewiduje, że w kolejnych latach nastąpi dalszy wzrost nowych mocy wytwórczych w europejskiej morskiej energetyce wiatrowej. W 2023 roku ma to być 7,3 GW, a w 2025 – 8,6 GW.  

Europa jest najbardziej dojrzałym rynkiem morskiej energetyki wiatrowej na świecie, ale w ostatnich latach instalacje chińskie zdominowały globalne przyrosty. W 2021 roku projekty chińskie stanowiły 85 proc. wszystkich światowych przyrostów mocy, a udział Europy wynosił jedynie 10 proc. Jednak w tym roku to się zmieni – ocenia Anubhav Venkatesh, analityk MEW z Rystad Energy.

Przyrost mocy z morskich instalacji wiatrowych w Europie do 2025 roku będzie wynikał głównie z inwestycji Wielkiej Brytanii, ale stopniowo swój udział zwiększą też inne kraje. Na przykład spodziewany wkład Francji w latach 2022–2025 wyniesie około 3 GW mocy.

W 2023 roku prowadzone będą też projekty morskich farm wiatrowych u wybrzeży Holandii i Danii. Rystad zauważa, że Polska planuje oddać do użytku swoją pierwszą morską farmę wiatrową, co zdaniem analityków firmy wydarzy się już w roku 2025. Jej planowana moc zainstalowana wynosi 1,4 GW.

Rystad Energy to norweska firma zajmująca się badaniami energetycznymi, analizą gospodarczą i doradztwem energetycznym. Ma siedzibę w Oslo. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.