Siemens stracił ponad 200 mln € na offshore

Siemens stracił ponad 200 mln € na offshore
fot. gazeta.pl

Potwierdzają się informacje o problemach z budową farm wiatrowych na Morzu Północnym. Siemens stracił przez nie już setki milionów euro. {więcej}

Siemens to jeden z głównych wykonawców infrastruktury niemieckich farm wiatrowych na Morzu Północnym. Jak poinformował w komunikacie dział Siemensa odpowiedzialny za rozwój projektów offshore, firma straciła już ponad 203 mln euro na opóźnieniach wynikających ze „skomplikowanych regulacji i wzrostu kosztów związanych z budową platform pod morskie farmy wiatrowe”.

Problemy w rozwoju morskich farm wiatrowych zgłaszają także RWE oraz główny konstruktor infrastruktury przesyłowej dla niemieckiego offshore – firma Tennet. Pod koniec ubiegłego roku Tennet zgłosił niemieckiemu rządowi, że budowa sieci energetycznych na Morzu Północnym nie będzie możliwa przy obecnych zasobach i środkach firm zaangażowanych w realizację projektów offshore.

REKLAMA
REKLAMA

W ubiegłym tygodniu w Niemczech po raz pierwszy zebrała się powołana przez rząd grupa ekspertów, która ma na celu wypracowanie rozwiązań, które przyspieszą rozwój niemieckiej energetyki wiatrowej offshore. Podczas spotkania minister gospodarki Philip Rosler podkreślił, że offshore to podstawa nowej polityki energetycznej Niemiec.

Celem rządu w Berlinie jest budowa do 2030 roku morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 25 GW, co ma wyrównać potencjał energetyki Niemiec po rezygnacji tego kraju z elektrowni atomowych.

Czytaj więcej o problemach niemieckich firm związanych z budową morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym na Gramwzielone.pl w artykule: Niemiecki problem z offshore