BOŚ sfinansuje farmy wiatrowe Vortex Energy

BOŚ sfinansuje farmy wiatrowe Vortex Energy
Fot. Vortex Energy

Niemiecki Vertex Energy chce do końca roku wznieść w centrum Polski w sumie 11 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 30,3 MW, wchodzących w skład dwóch projektów Jóźwin i Nieświastów.

Prace nad farmą wiatrową Jóźwin są prowadzone we współpracy z Max Bögl. Farma wiatrowa znajduje się na terenie gminy Kleczew, a w jej skład wejdzie 8 turbin typu GE2,85, a także na terenie gminy Ślesin, gdzie stanie jedna turbina typu GE2,5

Natomiast farma wiatrowa Nieświastów będzie zlokalizowana w pobliskiej gminie Kazimierz Biskupi. W tym przypadku powstaną dwie turbiny GE2,5.

REKLAMA

Niewielka farma wiatrowa zostanie podłączona do stacji 110kV Jóźwin, zbudowanej przez Vortex Energy na zlecenie Future Energy sp. z o.o.

REKLAMA

– Wyjątkowym wyzwaniem przy realizacji tej niewielkiej elektrowni było znalezienie banku gotowego przy aktualnych warunkach rynkowych wesprzeć inwestycję o tak małym zakresie. Po porażce pierwszej procedury finansowania byliśmy wdzięczni, że BOŚ Bank – przy silnym wsparciu ze strony BOŚ Eko Profit – zdecydował się wejść w nasz projekt na tak późnym etapie i pod dużą presją czasową. Dzięki temu poprowadzony wspólnie proces zakończył się sukcesem – wyjaśnia dr Till Jeske, dyrektor generalny vortex energy Holding AG.

Vortex stara się, by wszystkie instalacje zostały podłączone do sieci Energa Operator do końca tego roku.

Po uruchomieniu elektrowni wiatrowych Vortex Energy będzie zajmował się ich eksploatacją oraz będzie zarządzać operacjami handlowymi. 

Uruchomienie kolejnych farm wiatrowych w Polsce ma umożliwić niemieckiej firmie zwiększenie zainstalowanej mocy elektrowni wiatrowych wybudowanych przez Vortex Energy do ponad 340 MW, produkujących 990 GWh energii elektrycznej, co wystarczy do zasilenia 300 tys. gospodarstw domowych i odciążenia środowiska o unikniętą emisję CO2 na poziomie 525 038 ton.

gramwzielone.pl