Polska firma zainwestuje w projekt największej farmy wiatrowej na świecie

Polska firma zainwestuje w projekt największej farmy wiatrowej na świecie
Sebastian Jabłoński

Specjalizująca się w handlu zieloną energią spółka Respect Energy uczestniczyła w budowie największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Teraz firma kierowana przez Sebastiana Jabłońskiego zapowiedziała wejście w wielki projekt morskiej farmy wiatrowej.

W Serocku odbywa się coroczna konferencja branży wiatrowej, której organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. W jej trakcie firma Respect Energy ogłosiła inwestycję w projekt ogromnej morskiej farmy wiatrowej, która ma powstać u wybrzeży Australii.

Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy Holding GK, poinformował, że projekt, w który zaangażuje się jego firma, może być nawet największą inwestycją w morską farmę wiatrową na świecie. Jej moc może osiągnąć 6 GW. Szczegóły na temat inwestycji Respect Energy mają zostać ogłoszone wkrótce.

REKLAMA

Jako firma działająca na większości rynków europejskich postanowiliśmy zrobić kolejny krok w kierunku wzmocnienia naszej globalnej działalności. Mając na uwadze szereg ograniczeń m.in. sieciowych w Polsce i Europie, a także regulacje na energetycznych rynkach Starego Kontynentu, podjęliśmy starannie przemyślaną decyzję o rozszerzeniu naszego portfolio o inwestycje na rynku australijskim. Najważniejszą z nich jest stworzenie projektu budowy największej morskiej farmy wiatrowej – powiedział Sebastian Jabłoński.

Australijskie plany polskiej spółki

Respect Energy ma również inne plany związane z rynkiem australijskim. – Docelowo pragniemy rozwinąć w Australii pełną działalność handlową opartą nie tylko o inwestycje w moce wytwórcze, ale także trading energii odnawialnej i sprzedaż energii – poinformował Sebastian Jabłoński.

Jak podkreślił prezes spółki, przyszłością energetyki odnawialnej są właśnie projekty offshore oraz inwestycje łączące źródła wytwarzania z magazynami energii.

REKLAMA

– Jestem przekonany, że powodzenie wielkoskalowych inwestycji Respect Energy Holding GK na kontynencie australijskim pozwoli nam także wesprzeć polskie podmioty w poszukiwaniu rozwiązań i nawiązać współpracę z liderami offshore na rynku lokalnym – dodał Jabłoński.

Podstawowa działalność Respect Energy obejmuje handel energią elektryczną. Firma kierowana przez Sebastiana Jabłońskiego angażuje się jednak również w projekty deweloperskie i buduje własny portfel aktywów OZE.

Respect Energy uczestniczył w budowie uruchomionej w ubiegłym roku farmy fotowoltaicznej o mocy 204 MW w Zwartowie na Pomorzu. Obecnie jest to największy tego rodzaju obiekt w Polsce, a z czasem ogromna elektrownia PV ma zostać jeszcze rozbudowana. Więcej na ten temat: Największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce zostanie rozbudowana.

Firma Sebastiana Jabłońskiego jest ponadto właścicielem farm wiatrowych. Więcej na ten temat w artykule: Respect Energy przejął farmy wiatrowe koło niemieckiej granicy.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.