Ukraina rajem dla deweloperów farm wiatrowych

Południowa Ukraina ma szansę stać się wiatrakowym eldorado. W okolicach Mikołajowa powstanie jedna z największych farm wiatrowych na świecie, a na Krymie ruszy niedługo budowa kilkunastu {więcej}parków wiatrowych.

W ostatnich dniach z Ukrainy dochodzą informacje o planach budowy ogromnych farm wiatrowych. Jeśli planowane projekty zostaną wcielone w życie, Ukraina ma szansę wkrótce dogonić  Polskę w całkowitej mocy zainstalowanych elektrowni wiatrowych.

Jeszcze do niedawna wydawać się mogło, że energia odnawialna na Ukrainie to jeszcze sprawa odległej przyszłości. Takie myślenie jest już jednak błędne. Energetyka odnawialna u naszych sąsiadów zaczyna rozwijać się już teraz. Wszystko, dzięki przepisom faworyzującym producentów zielonej energii, które wprowadziły ukraińskie władze.

REKLAMA

Ukraińska Narodowa Agencja Prasowa (UKRINFORM) poinformowała pod koniec ubiegłego tygodnia, że w okolicach Mikołajowa na południu Ukrainy powstanie jedna z największych farm wiatrowych na świecie.

Francuski inwestor, Filasa Interational, chce postawić tam elektrownie wiatrowe o łącznej mocy aż 500 MW (liczba ta odpowiada połowie całkowitej mocy parków wiatrowych w Polsce). Farma ma być zlokalizowana w okolicach miejscowości Berezanka, nad rzeką Sosyk.

Dyrektor generalny firmy Filasa, Bernard Esquirol, przekazał już władzom Obwodu Mikołajowskiego dokumentację techniczną, a także mapę lokalizacji gigantycznej farmy wiatrowej. UKRINFORM nie podaje jednak wartości projektu.

Filasa International to grupa przemysłowa ze 100-procnetowym udziałem francuskiego, prywatnego kapitału. Od kilku lat firma zajmuje się budową farm wiatrowych w Europie Wschodniej, na Ukrainie rozwija też inny projekt budowy wiatraków – na Krymie – informuje Ukraińska Narodowa Agencja Prasowa.

REKLAMA

UKRINFORM podaje też, że w Obwodzie Mikołajowskim farmę wiatrową o mocy 300 MW chce  budować brytyjski Fieldstone wraz Energy Conversion Licensing BV z Holandii. Moc farmy wiatrowej ma wynieść 300 MW. Rozpoczęcie budowy, jakkolwiek zapowiadane jeszcze na koniec ubiegłego roku, jeszcze się nie rozpoczęło.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa trzech parków wiatrowych na Krymie. Jak stwierdził szef resortu energii Autonomicznej Republiki Krymskiej, Victor Plakida, podczas spotkania z Javierem Solaną, które odbyło się 8 września, na Półwyspie Krymskim realizowanych jest 15 projektów farm wiatrowych. Ich łączna wartość to 7 mld euro, przy czym w 2010 roku wydanych zostanie 770 mln euro.

Nagłe zainteresowanie rynkiem energii wiatrowej ze strony zagranicznych inwestorów wynika głównie z wprowadzenia przez rząd w Kijowie systemu feed-in tariff, dzięki któremu wyprodukowana w elektrowniach wiatrowych energia jest kupowana przez państwo po bardzo preferencyjnej cenie.

Ukraińska Narodowa Agencja Prasowa szacuje, że w tej chwili całkowita moc ukraińskich elektrowni wiatrowych wynosi 70 MW. Dogodne warunki do rozwoju energetyki wiatrowej na Ukrainie znajdują się przede wszystkim w basenie Morza Czarnego i Azowskiego, a także w ukraińskich Karpatach.

 

Źródło: UKRINFORM / fuelalternative.com.ua

Red. Gramwzielone.pl


Doskonałą okazją do nawiązania kontaktów z ukraińskimi firmami działającymi w branży OZE i poznania tamtejszego rynku będą targi GREENEXPO/ EKOTEX 2010 – najważniejsze spotkanie ukraińskiego sektora energii odnawialnej, które odbędzie się w Kijowie w dniach 27-29 października[więcej informacji].

Gramwzielone.pl jest wyłącznym przedstawicielem na Polskę targów GREENEXPO/EKOTEX 2010, organizowanych przez firmę Euroindex Ltd. z Kijowa.