Vestas zwolni w Europie 3.000 pracowników

Czołowy producent turbin wiatrowych planuje zamknięcie 5 fabryk na terenie Skandynawii i przeniesienie części produkcji do Hiszpanii. Czy jest to oznaka spowolnienia na globalnym rynku energetyki wiatrowej? {więcej}

Vestas to największy na świecie producent turbin wiatrowych.  Dynamiczny rozwój rynku energii wiatrowej w ostatnich latach sprawił, że zatrudnienie w zakładach Vestas szybko rosło. Jeszcze w 2001 roku firma zatrudniała 4 tys. pracowników, a już w 2008 roku liczba zatrudnionych przekroczyła 20 tys. W tym samym czasie dochody Vestas wzrosły z ok. 1 mld euro do ponad 6 mld euro.

Niestety, wolniejsza od zakładanej dynamika rynku energii wiatrowej, sprawia, że pierwszy raz w historii Vestas czekają znaczące redukcje etatów.  Duńczycy zapowiedzieli właśnie, że w skandynawskich oddziałach firmy zwolnią 3 tys. pracowników, czyli ok. 13 proc. siły roboczej koncernu. Zwolnienia obejmą 4 fabryki w Danii oraz 1 w Szwecji.

REKLAMA

Ditlev Engel, dyrektor wykonawczy Vestas, tłumaczy, że powodem zwolnień jest m.in. mniejsza dynamika zamówień w walczącej z zadłużeniem Europie. Prognozy dotyczące rozwoju energetyki wiatrowej na Starym Kontynencie obniżyły ostatnio banki HSBC i Barcap.

REKLAMA

Zysk operacyjny  firmy w III kwartale wyniósł 185 mln euro – o 61 mln euro mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Lider w produkcji elektrowni wiatrowych poinformował, że jego wyniki dodatkowo pogorszył wzrost cen surowców i komponentów.

Znaczący spadek zysków w ostatnim czasie zanotowali też najwięksi rywale Vestas – amerykański General Electric i hiszpańska Gamesa.

Szefowie Vestas zakładają, że w całym 2010 roku koncern osiągnie przychody na poziomie 6 mld euro, z czego zysk operacyjny wyniesie 5-6 proc. Aby utrzymać rentowność w kolejnych latach, Duńczycy chcą przesunąć część produkcji z charakteryzującej się wysokimi kosztami Skandynawii do tańszej Hiszpanii.


ag, Gramwzielone.pl