EBI daje kredyty na budowę morskich wiatraków

EBI daje kredyty na budowę morskich wiatraków
Fot. MHI Vestas

Europejski Bank Inwestycyjny wesprze finansowo budowę jednej z powstających u wybrzeży Belgii morskich farm wiatrowych. Koniecznośc budowy takich instalacji uwidaczniają ostatnie problemy belgijskiej energetyki spowodowane awariami i wyłączeniami elektrowni jądrowych.

Odpowiadające za około połowę miksu energetycznego Belgii elektrownie jądrowe w Doel i Tihange, których łączna moc wynosi 6 GW, mają zostać wyłączone do roku 2025.

O tym, jaki może to być problem, jeśli w porę nie powstaną nowe moce, Belgowie przekonują się w ostatnich dniach, w których na skutek wyłączenia części reaktorów ceny energii poszybowały do rekordowego poziomu nawet 200 euro/MWh.

REKLAMA

Morska farma wiatrowa Northwester 2 będzie się składać z największych na świecie – w planowanym terminie uruchomienia – elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 9,5 MW i średnicy wirnika 164 m.

W informacji o zdobytym zamówieniu na takie wiatraki na farmę wiatrową Northwester 2 producent MHI Vestas wspomina o dostawie 23 turbin.

Elektrownie wiatrowe zostaną zainstalowane w odległości około 50 km od brzegu, na głębokościach 25-40 metrów.

Farma wiatrowa Northwester 2 ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 220 tys. belgijskich gospodarstw domowych, przy czym uzysk energii z pojedynczej turbiny o mocy 9,5 GW będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ok. 9,5 tys. belgijskich rodzin.

Projekt jest realizowany przez konsorcjum inwestorów Parkiwnd (46 proc.), Colruyt (30 proc.), Incontrol (14 proc.), TRR (10 proc.). W sierpniu br. na zakup 30 proc. udziałów w tym projekcie przez japoński koncern Sumitomo Corporation zgodziła się Komisja Europejska.

Ostatnio zgodę na udzielenie pomocy publicznej w ramach belgijskiego systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej – w tym dla projektu Northwester 2 – przyznała Komisja Europejska.

Wsparcie będzie przyznawane w formie certyfikatów, które operatorzy morskich wiatraków będą następnie sprzedawać operatorowi systemu przesyłowego Elia, dostając w ten sposób premię ponad cenę energii uzyskaną na rynku.

Wsparcie w łącznej wysokości aż 3,5 mld euro obejmie także projekty morskich farm wiatrowych Mermaid (235 MW) oraz Seastar (252 MW)

Teraz Europejski Bank Inwestycyjny przyznał pożyczkę w wysokości 210 mln euro na inwestycję Northwester 2. Gwarancji na połowę tej sumy udzieli Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych.

REKLAMA

Dodatkowo gwarancje finansowania do 100 mln euro zapewni duńska rządowa agencja kredytów eksportowych EKF (wspomagając w ten sposób pośrednio duńską firmę Vestas, która dostarczy na Northvester 2 swoje turbiny wiatrowe).

Northvester 2 będzie już czwartą morską farmą wiatrową u wybrzeży Belgii, którą wspiera Europejski Bank Inwestycyjny.

Całkowity koszt tej inwestycji EBI szacuje na 642 mln euro, co w przeliczeniu na planowaną moc (219 MW) daje niecałe 3 mln euro/MW.

Budowa ma ruszyć w maju przyszłego roku, a uruchomienie produkcji energii spodziewane jest w roku 2020.

Ta farma wiatrowa u wybrzeży Belgii – z silnym udziałem innowacji i transgranicznym charakterem – to kolejny dowód na to, jak bardzo jesteśmy zaangażowani w inwestowanie w energetykę jutra. Źródła odnawialne to nie tylko czysta energia dla kolejnych domów, ale także tworzenie różnorodności w lokalnych miejscach pracy oraz nowe okazje biznesowe – komentuje Maroš Šefčovič, unijny komisarz ds. unii energetycznej.

Belgia potrzebuje offshore, bo wyłączy atom

Na razie Belgia posiada cztery morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 871 MW. Są to projekty Belwind (165 MW), Nobelwind (165 MW), Northwind (216 MW) oraz C-Power (325 MW).

Na koniec 2017 roku łączny potencjał energetyki wiatrowej w Belgii wynosił 2,843 GW, z czego w ubiegłym roku zainstalowano 302 MW w wiatrakach na lądzie oraz 165 MW w wiatrakach na morzu.

W kolejnej dekadzie pod budowę morskich wiatraków Belgowie mają przeznaczyć dodatkowe 221 km2 swojej strefy na Morzu Północnym. Dla porównania farma wiatrowa Northwester 2 zajmie powierzchnię około 12 km2.

Belgowie mają zwiększyć swój potencjał offshore do 2,2 GW do roku 2020 oraz do 4 GW do roku 2030.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.