Nike przechodzi na zieloną energię

Nike przechodzi na zieloną energię
Fot. Statkraft

Hiszpański koncern energetyczny Iberdrola i Nike podpisali kolejną umowę dotyczącą dostaw energii z farm wiatrowych Iberdroli.

To trzecia w ostatnich trzech latach umowa PPA na energię odnawialną, którą od Iberdroli kupi Nike. Dwie pierwsze umowy dotyczyły zasilania amerykańskiej infrastruktury Nike, teraz przyszła pora na Europę.

Łącznie te umowy obejmują dostawy energii z farm wiatrowych Iberdroli o łącznej mocy ponad 200 MW.

REKLAMA

Najnowsza umowa dotyczy produkcji energii z wiatraków o mocy 40 MW, która powstaną w regionie Navarra na północy Hiszpanii. W sumie cały budowany tam park wiatrowy osiągnie mocy 111 MW i ma powstać do roku 2020.

Umowy PPA zawierane przez Nike z Iberdrolą to efekt strategii amerykańskiego koncernu, który w ubiegłym roku zadeklarował, że jego oddziały w Ameryce Północnej będą zasilane w 100 proc. energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Zawarta teraz umowa oznacza, że również europejska infrastruktura Nike będzie zasilana od 2020 r. w całości zieloną energią, a w skali globalnej amerykańska firma osiągnie 75-procentowy udział OZE w miksie konsumowanej energii elektrycznej.

Kluczowym rynkiem na umowy PPA dla Iberdroli pozostaje Ameryka Północna, gdzie energię ma potrzeby takich umów produkują lub zaczną produkować należące do Hiszpanów odnawialne źródła energii o całkowitej mocy ponad 6 GW.

Teraz hiszpański koncern energetyczny zaczyna podpisywać pierwsze umowy PPA w Europie. Wśród nich są podpisane ostatnio umowy na sprzedaż energii z wielkiej farmy fotowoltaicznej, która po wybudowaniu będzie największym tego rodzaju obiektem na Starym Kontynencie. Więcej na ten temat w artykule: To będzie największa farma PV w Europie. Inwestor ma umowę PPA.

Kolejne odnawialne źródła energii, które zbudujemy, aby zapewnić wykonanie umów PPA, to nie tylko bezpośrednie korzyści dla partnerów, z którymi pracujemy. W Europie jest duży potencjał na zawieranie umów PPA na energię odnawialną. W kolejnych miesiącach powinniśmy podpisać kolejne umowy – komentuje Xabier Viteri, szef działu energetyki odnawialnej Iberdroli.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.