5 największych elektrowni wiatrowych na świecie

5 największych elektrowni wiatrowych na świecie
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

{więcej}Producenci elektrowni wiatrowych prześcigają się w budowie coraz większych konstrukcji – zwłaszcza w obliczu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, której potencjał stwarza zapotrzebowanie na gigantyczne turbiny, których budowa jeszcze kilka lat temu wydawała się nierealna. 

Prezentujemy 5 największych, zbudowanych do tej pory elektrowni wiatrowych (dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej, zwłaszcza w morskim wydaniu, sprawia, że producenci z Niemiec, Danii czy Chin zaczynają projektować już o wiele większe elektrownie wiatrowe). 

1. Enercon E126  – moc 7,5 MW. W przeciwieństwie do innych powstających obecnie gigantycznych elektrowni wiatrowych, Enercon o mocy 7,5 MW przeznaczony jest do pracy na lądzie. Wysokość wieży to 135 metrów, a średnica, jaką tworzą pracujące łopaty, to 127 metrów. Obecnie na świecie działa ponad 30 tego typu elektrowni. 

REKLAMA
REKLAMA

2. Repower 6M – turbina o mocy nominalnej 6,15 MW przeznaczona jest do pracy na morzu – pierwsze egzemplarze są już montowane na Morzu Północnym.

3. Siemens SWT-6.0 150 – jak na razie zbudowano jeden prototyp tej morskiej turbiny, który.. działa na lądzie. Dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej na Morzu Północnym i Bałtyckim sprawia jednak, że Siemens posiada już kontrakty na dostarczenie dziesiątek tego typu turbin – w tym w ramach kontraktu dla Dong Energy wartego 2,9 mld euro. 6-megawatowa turbina Siemensa posiada najdłuższe łopaty, jakie dotąd zamontowano w elektrowniach wiatrowych. Ich długość to 75 metrów. 

4. Sinovel SL6000 – pierwsza tak duża turbina wiatrowa o mocy 6 MW zbudowana przez chińską firmę, przeznaczona do pracy na morzu. Jej prototyp przeszedł pomyślnie testy przy prędkości wiatru sięgającej prawie 63 m/s. 

5. Alstom Heliade – kolejna turbina o mocy 6 MW przeznaczona do pracy na morzu. Jej prototyp jest testowany we Francji. Długość łopat sięga 73 metrów, a ich producentem jest duński LM Wind Power, który posiada jedną ze swoich fabryk w Goleniowie pod Szczecinem. Heliade to odpowiedź francuskiego koncernu na plany rządu w Paryżu zakładające budowę 3 GW morskich elektrowni wiatrowych. 
gramwzielone.pl