Drastyczny spadek zysków drugiego producenta elektrowni wiatrowych na świecie

Drastyczny spadek zysków drugiego producenta elektrowni wiatrowych na świecie
foto: russians are here, flickr cc-by-2.0

{więcej}Największy chiński producent elektrowni wiatrowych i drugi największy na świecie w pierwszej połowie tego roku zanotował spadek zysków operacyjnych o 96,25% rok do roku. W pierwszych sześciu miesiącach br. wyniosły one ok. 3,9 mln dol. 

Według władz Sinovel, powodem złych wyników jest mniejszy popyt w wyniku globalnego spowolnienia gospodarczego oraz malejące marże spowodowane dużą konkurencją na rynku producentów turbin. 

REKLAMA

Chiny to obecnie już największy rynek energetyki wiatrowej na świecie. Całkowita moc farm wiatrowych w Państwie Środka na koniec ubiegłego roku wyniosła 62,4 GW. Strategia rozwoju Sinovela zakłada jednak przede wszystkim skupienie się na rynkach zagranicznych. W ostatnim czasie Sinovel był aktywny m.in. w Rumunii, gdzie podpisał umowy na dosatrczenie 1,2 GW turbin, oraz w Ekwadorze, gdzie dostarczył kilkanaście turbin do farmy wiatrowej położonej na wysokości 2,7 tys. m.n.p.m. Sinovel rozwija także technologię elektrowni wiatrowych przeznaczonych do pracy na morzu. 

REKLAMA

W pierwszej połowie tego roku drastyczny spadek przychodów zanotował także drugi największy producent elektrowni wiatrowych w Chinach – Goldwind, którego zyski netto były w pierwszej połowie roku niższe o 83% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. 
gramwzielone.pl