Dipol przygotowuje farmę wiatrową koło Ełku

Dipol przygotowuje farmę wiatrową koło Ełku
Kenneth Hynek, flickr cc-by-2.0

Firma przygotowująca projekty farm wiatrowych pracuje nad rozpoczęciem budowy farmy wiatrowej w pobliżu {więcej}Ełku. Park wiatrowy w okolicy Nowej Wsi Ełckiej ma liczyć w sumie 30 MW.

Na przełomie stycznia i lutego pierwszy krok w stronę uruchomienia elektrowni wiatrowych wykonali radni gminy Ełk, którzy przyjęli miejscowy plan zagospodarownia przestrzennego uwzględniający budowę wiatraków.

Fakt ten nie oznacza jednak, że inwestycja zostanie na pewno zrealizowana – zwłaszcza, że inwestor musi się liczyć ze zdaniem sporego grona mieszkańców, którzy są przeciwni funkcjonowaniu elektrowni wiatrowych w okolicy ich domostw.

REKLAMA

Projekt parku wiatrowego ma być gotowy do końca tego roku, a rozpoczęcie budowy planowane jest na rok 2012. Proces powstawania farmy wiatrowej mogą jednak wydłużyć opóźnienia wynikające z gromadzenia niezbędnych dokumentów.

REKLAMA

Jak mówi w lokalnych mediach właściciel firmy Dipol, zdobycie kolejnych pozwoleń powinno trwać ok. 6-8 miesięcy, jednak w rzeczywistości zajmuje to nawet ok. 3-4 lat.

Tymczasem na postawieniu 15 dwumegawatowych elektrowni wiatrowych gmina Ełk może zarabiać co roku około 3 mln złotych wpłacanych do gminnej kasy z tytułu podatku od nieruchomości. Ponadto, na dodatkowe zyski – nawet kilka tysięcy złotych w skali roku – mogą liczyć właściciele ziem, na których staną elektrownie.

Firma Dipol działa na rynku energii wiatrowej od roku 2000 i specjalizuje się w przygotowywaniu kompleksowych projektów farm wiatrowych. Pierwszą realizacją firmy była położona koło Pucka farma wiatrowa Gnieżdzewo składająca się z 11 dwumegawatowych turbin.

Kolejnym projektem, który ma na koncie firma Dipol, jest farma wiatrowa Suwałki, której moc to 42 MW. Jak informuje na swojej stronie Dipol, firma pracuje obecnie nad 6 nowymi projektami, których łączny potencjał ma wynieść 310 MW.

gr