Elektrownia wiatrowa o mocy 7 MW od Vestas

Elektrownia wiatrowa o mocy 7 MW od Vestas
Vestas press

Duńska firma zaprezentowała swoją najnowszą i największą turbinę wiatrową, która ma być odpowiedzią na dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej typu offshore.

Prezentacji nowej turbiny dokonał CEO firmy, Ditlev Engel, podczas ubiegłotygodniowej konferencji, która odbyła się w Londynie. Miejsce konferencji wydaje się nieprzypadkowe. Wielka Brytania jest globalnym liderem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, a Vestas z pewnością liczy na kontrakty na sprzedaż nowej turbiny dla planowanych na brytyjskich wodach terytorialnych, ogromnych farm wiatrowych.

Jak mówił w Londynie szef działu odpowiedzialnego w Vestas za rozwój technologii offshore, Anders Soe-Jensen, w nowej turbinie zastosowano nowatorskie rozwiązania, które znacząco ograniczą straty pozyskiwanej z wiatru energii.

REKLAMA

Z uwagi na ograniczony dostęp do instalacji funkcjonujących na morzu, w nowej turbinie ograniczono także konieczność serwisowania. Vestas daje ponadto gwarancję żywotności nowej elektrowni na 25 lat pracy.

REKLAMA

Średnica okręgu, który zakreślają pracujące łopaty turbiny V164-7.0MW wynosi 164 metry, co odpowiada pokryciu powierzchni 21.124 m2 – liczby trzykrotnie większej od powierzchni dużego boiska piłkarskiego. Wysokość elektrowni to 187 metrów, a długość pojedynczego śmigła wynosi 80 metrów.

Elektrownia wiatrowa V164-7.0MW może pracować przy minimalnym wietrze na poziomie 4 m/s, przy temperaturach od -10 do +25 stopni Celsjusza.

Vestas jest globalnym liderem w produkcji elektrowni wiatrowych. Do tej pory na całym świecie zainstalowano ponad 43 tysiace turbin duńskiego producenta, co stanowi ok. 25% globalnego potencjału elektrowni wiatrowych typu onshore.

Vestas rozwija technologie przeznaczone do produkcji energii z wiatru na morzu już od 10 lat. Podczas, gdy w przypadku farm wiatrowych na lądzie co czwarta działająca turbina została wyprodukowana przez Vestas, na farmach wiatwych na morzu od Vestas pochodzi już co do druga elektrownia wiatrowa.

gr