Ruszyła pierwsza farma wiatrowa na Bałtyku

Ruszyła pierwsza farma wiatrowa na Bałtyku
siemens press

Uruchomiony właśnie przez Niemców park wiatrowy Baltic 1, to pierwsza farma wiatrowa typu offshore w basenie Morza Bałtyckiego.

Farma wiatrowa jest usytuowana w odległości 16 km od wybrzeży Niemiec, w pobliżu Półwyspu Darss-Zingst, i funkcjonuje na niej 21 elektrowni wiatrowych SWT 2,3-93 dostarczonych przez Siemens. Ich łączna moc to 48,3 MW. Poiwerzchnia, na której funkcjonuje farma wiatrowa Baltic 1 to 7 km2.

Energia wyprodukowana w parku wiatrowym Baltic 1 zaspokoi zapotrzebowanie na prąd 50 tysięcy gospodarstw domowych.

REKLAMA

Do 2013 roku zostanie uruchomiona druga część projektu. W parku wiatrowym Baltic 2, zlokalizowanym w pobliżu niemieckiej wyspy Rugia, będzie działać aż 80 elektrowni wiatrowych.

REKLAMA

Okablowanie do farmy wiatrowej Baltic 1 dostarczyła z kilkumiesięcznym opóźnieniem firma NKT Holding, dlatego do drugiej fazy projektu kable dostarczy firma General Cable, dzięki czemu zarobi 195 mln euro.

Firma EnbW – autor projektów Baltic 1 i Baltic 2 – szacuje całkowity koszt inwestycji na 1,2 mld euro.

Otwarcia farmy Baltic 1 dokonała Angela Merkel. Kanclerze Niemiec uznała, że Baltic 1 to rozpoczęcie nowego rozdziału w produkcji energii w Niemczech. Niemiecki rząd ma w najbliższym czasie uruchomić w celu rozwoju energetyki wiatrowej specjalny program kredytów warty w sumie 5 mld euro.

W efekcie kryzysu atomowego w Japonii, rząd w Berlinie chce znacząco przyspieszyć rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych – zwłaszcza poprzez inwestycje w energetykę wiatrową typu offshore.