Portugalczycy zainwestują setki milionów euro w polski sektor energetyki wiatrowej

Portugalczycy zainwestują setki milionów euro w polski sektor energetyki wiatrowej
foto: EDP Renovaveis press

{więcej}Portugalska firma EDP Renovaveis zapowiedziała budowę kolejnych farm wiatrowych w Polsce – w przeciwieństwie do kliku zagranicznych deweloperów, którzy chcą wycofać się z polskiego rynku energii wiatrowej. 

W ostatnim czasie wycofanie się z polskiego rynku zapowiedział duński Dong Energy oraz hiszpańska Iberdrola. Przyszłość polskiego rynku energetyki wiatrowej nie jest obecnie jasna, gdyż nie jest jeszcze znany finalny kształt ustawy o OZE. 

– Drugi projekt ustawy jest znacznie lepszy od pierwszego, ale wciąż burzy stabilność projektów. Zielona branża domaga się poprawienia sześciu kluczowych zapisów zawartych w dokumencie, m.in. wprowadzenia corocznej waloryzacji wysokości finansowego wsparcia dla producentów czystej energii – „Dziennik Gazeta Prawna” cytuje Grzegorza Szymczaka z polskiego oddziału EDP Renovaveis. 

REKLAMA
REKLAMA

Jak poinformowali przedstawiciele portugalskiej firmy, która należy do największych deweloperów farm wiatrowych na świecie, działalność inwestycyjna EDP w najbliższych latach ma się skupić głównie na rynkach: rumuńskim, brazylijskim i polskim. 

Mimo wciąż niewyjaśnionej sytuacji w zakresie zasad nowego systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej w Polsce, portugalski EDP Renovaveis chce budować w naszym kraju kolejne farmy wiatrowe. Obecnie moc parków wiatrowych zarządzanych przez EDP w naszym kraju to około 200 MW, na co składa się m.in. największa farma wiatrowa w Polsce o mocy 120 MW położona w gminie Margonin. 

Portugalski EDP posiada środki na inwestycje dzięki zastrzykowi kapitału, który otrzymał w efekcie przejęcia 21% akcji EDP wartych 2,7 mld zł przez chiński fundusz Three Gorges. 
gramwzielone.pl