Ile nowych farm wiatrowych w Polsce w 2011?

Ile nowych farm wiatrowych w Polsce w 2011?
russians are here, flickr cc-by-2.0

Polska stała się jednym z najatrakcyjniejszych rynków dla rozwoju energetyki wiatrowej. W tym roku w naszym kraju może powstać rekordowa liczba nowych farm wiatrowych.{więcej}

Jak informuje Rzeczpospolita, w 2011 roku na terenie Polski może ruszyć nawet 500 MW nowych elektrowni wiatrowych, co stanowi prawie połowę obecnego potencjału naszego kraju w tym zakresie. Wartość realizowanych inwestycji szacuje się na 3 mld zł.

Boom w energetyce wiatrowej napędzają unijne dotacje, a także fakt, że rodzime koncerny energetyczne muszą inwestować w zieloną energetykę, aby uniknąć kar za nadmierną emisję CO2 – czytamy w „RZ”. Gazeta podaje przykład koncernu RWE, który już teraz zarządza farmami wiatrowymi o mocy 108 MW, a w ciągu kilku lat chce zwiększyć swój potencjał do 300 MW, inwestując w Polsce 500 mln euro.

REKLAMA
REKLAMA

 Mamy duży potencjał energii wiatru i wiele projektów inwestycyjnych. Nie jest żadną niespodzianką, że kilka przechodzi do realizacji. Najczęściej są one własnością dużych firm z doświadczeniem w realizacji podobnych projektów w UE – „RZ” cytuje Katarzynę Michałowską- Knap, eksperta Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Jak przekonuje Rzeczpospolita, polski rynek energetyki wiatrowej – w obliczu problemów z dostępem do kapitału dla mniejszych firm – zdominują przede wszystkim duże podmioty, takie jak portugalski EDP Renovaveis, który wybudował już największą farmę wiatrową w naszym kraju – park wiatrowy w Margoninie o docelowej mocy 120 MW – a w tym roku ma otworzyć swoją kolejną farmę wiatrową o mocy 70 MW – w Korszach na Mazurach.

Utrzymanie szybkiego tempa przyłączania kolejnych elektrowni wiatrowych jest konieczne do realizacji przez nasz kraj celu produkcji 15% zielonej energii do roku 2020. Aby tego dokonać, w Polsce co roku powinno być oddawanych do użytku przynajmniej 500 MW nowych farm wiatrowych.