Wiatrowe inwestycje Zbigniewa Bońka

Wiatrowe inwestycje Zbigniewa Bońka
Zbigniew Boniek, foto: DrabikPany, flickr cc-by-2.0

{więcej}Nowy prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej od kliku lat działa na polskim rynku energii wiatrowej. 

Jak podaje „Puls Biznesu”, wiedzę na temat rynku energii odnawialnej Boniek zdobył kilka lat temu nawiązując współpracę z Falck Renewables – mającą siedzibę we Włoszech spółką działającą w sektorze energetyki wiatrowej, słonecznej i biomasowej na terenie m.in. Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. W tych krajach Falc Renewables zainstalował w energetyce odnawialnej do tej pory ponad 700 MW elektrowni OZE. 

REKLAMA

Spółki, z którymi związany jest Zbigniew Boniek, realizują w Polsce obecnie kilkanaście projektów farm wiatrowych – cztery z nich są na etapie zdobywania pozwoleń, a najbardziej zaawansowana inwestycja powstaje pod Łodzią. 

REKLAMA

Projekty w Wielkopolsce od 2009 roku realizują spółki Elektrownie wiatrowe Bonwind Leszno oraz Elektrownie Wiatrowe Bonwind Łyszkowice, w których Boniek pełni funkcję Członka Zarządu, a których prezesem jest William Jacob Heller, który pełnił funkcję dyrektora zarządzającego Falck Renewables, a obecnie jest też prezesem firmy Southern Sierra Energy Company. 

– Jeżeli jest dobrze przygotowany projekt, to spokojnie można znaleźć banki, które to sfinansują. Ale trzeba przyznać, że nie jest to łatwe przedsięwzięcie. Niestety, w pewnych kwestiach związanych z tym rynkiem jesteśmy – na tle innych krajów – daleko w tyle. Podpisaliśmy protokół z Kioto, chcemy produkować zieloną energię, ale cały czas wierzymy, że wiatrak może mieć negatywny wpływ na środowisko. Nikt nie stawia przecież wiatraków w centrum Warszawy czy w miejscowościach wypoczynkowych. Żeby je zbudować, trzeba spełnić wszystkie międzynarodowe wymogi – mówi w wywiadzie dla wp.pl Boniek.
gramwzielone.pl