USA: znowu więcej farm wiatrowych

USA: znowu więcej farm wiatrowych
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

Po okresie stagnacji amerykański rynek energetyki wiatrowej znowu notuje szybki wzrost. Jak długo? {więcej}

Jak podaje Amerykańskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (American Wind Energy Association – AWEA), w II kwartale ubiegłego roku w USA zainstalowano 709 MW elektrowni wiatrowych – o 45% więcej niż w analogicznym okresie roku 2010.

W pierwszej połowie tego roku w Stanach Zjednoczonych przybyło 2,15 GW farm wiatrowych – o 1 GW wiecej niż w pierwszych sześciu miesiącach roku ubiegłego.

REKLAMA
REKLAMA

Dzięki temu obecny potencjał energetyki wiatrowej w USA to już 42,43 GW. Najwięcej farm wiatrowych (10,1 GW) jest w Teksasie. Kolejne stany USA z największym potencjałem farm wiatrowych to Iowa (3,67 GW), Kalifornia (3,6 GW), Minesota (2,51 GW) i Illinois (2,43 GW).

Jak ponadto informuje AWEA, obecnie w USA w fazie konstrukcyjnej jest kolejne 7,35 GW elektrowni wiatrowych, z czego budowa 2,5 GW rozpoczęła się tylko w II kwartale.

Mimo pozytywnych trendów, AWEA ostrzega, że szybki wzrost na rynku energetyki wiatrowej za Oceanem może zostać zahamowany w 2012 roku, kiedy wygaśnie federalny program ulg podatkowych w ramach tzw. Production Tax Credit.

gr