Deweloper oferuje gminie 650 tys. zł, jeśli dostanie pozwolenie na budowę do końca 2014 r.

Deweloper oferuje gminie 650 tys. zł, jeśli dostanie pozwolenie na budowę do końca 2014 r.
foto: Ryan McD, flickr cc-by-2.0

{więcej}Contino Epsilon, spółka należąca do Contino Wind Group – jednego z aktywniejszych deweloperów w sektorze energii wiatrowej w Polsce – chce wybudować na Mazowszu farmę wiatrową o mocy 33 MW. 

Budowa farmy wiatrowej składającej się z 11 turbin, każda o mocy 3 MW, ma być zrealizowana w znajdującej się w powiecie lipskim gminie Sienno. Każda z elektrowni ma być postawiona na działce o powierzchni 4 tys. m2 – przynajmniej 750 m od najbliższych zabudowań. Deweloper w sprawie budowy farmy wiatrowej rozmawia z lokalnymi władzami już od roku 2009. Realizację projektu opóźniania jednak sprzeciw lokalnej społeczności. 

REKLAMA

Aby przyspieszyć budowę farmy wiatrowej inwestor złożył lokalnym władzom propozycję przekazania im kwoty w wysokości 650 tys. zł – jeśli procedury administracyjne będą przebiegać sprawnie i do końca 2014 roku otrzyma on pozwolenie na budowę. Jeśli termin ten przedłuży się o rok, kwota przekazana gminie ma być niższa o 200 tys. zł.

REKLAMA

Jak na tą propozycję zareagowały lokalne władze? – Nie ukrywam, że nasza gmina ma problemy finansowe, szczególnie dużym obciążeniem jest oświata. Ale taka jednorazowa kwota nie rozwiązałaby naszych problemów. I na pewno przyjęcie jej budziłoby kontrowersje. Większą korzyścią byłby dla nas podatek od nieruchomości, który mógłby wynieść ponad milion złotych rocznie. W perspektywie nawet dziesięciu lat są to spore kwoty. Radni muszą się nad tym spokojnie zastanowić – „Gazeta Wyborcza Radom” cytuje sekretarza gminy Sienno Piotra Dąbrowskiego. Kolejna sesja rady gminy w sprawie farmy wiatrowej ma się odbyć wiosną. 
gramwzielone.pl