Kujawsko-pomorskie straci 500 mln zł na blokowaniu wiatraków?

Kujawsko-pomorskie straci 500 mln zł na blokowaniu wiatraków?
Dong Energy

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) ostrzega, że na skutek blokady inwestycji w nowe farmy wiatrowe przez władze woj. kujawsko-pomorskiego, region może stracić nawet 500 mln zł {więcej}unijnych dotacji.

Jak wynika z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) „Energetyka odnawialna, jako dźwignia społeczno-gospodarczego rozwoju województw do 2020 roku”, obecnie energetyka wiatorowa w woj. kujawsko-pomorskim, którego południowa część posiada bardzo korzystne warunki wietrzności, wykorzystuje zaledwie 13% swojego pontecjału.

Szczególnie korzystne warunki do rozwoju energetyki wiatrowej, zdaniem IEO, panują w powiatach moglińskim, żnińskim, brodnickim, rypińskim, lipnowskim czy włocławskim.

REKLAMA
REKLAMA

Jak szacuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, powołując się na raport IEO, gdyby lokalne władze w większym stopniu umożliwiły rozwój OZE na terenie województwa, kujawsko-pomorskie mogłoby przyciągnąć inwestycje współfinasnowane przez Unię Europejską kwotą 500 mln zł, która będzie zarezerwowana w nowym budżecie UE na rozwój OZE w kujawsko-pomorskim. Taka kwota odpowiada 2/3 rocznego budżetu województwa.

Czytaj o problemach związanych z blokowaniem inwestycji w farmy wiatrowe w woj. kujawsko-pomorskim na portalu Gramwzielone.pl w artykule: Blokowanie wiatraków w kujawsko-pomorskim zgodne z prawem?


red. gramwzielone.pl