Uruchomiono największą farmę wiatrową na świecie

Uruchomiono największą farmę wiatrową na świecie
foto: DONG Energy press

{więcej}Na Morzu Północnym uruchomiono oficjalnie część farmy wiatrowej London Array. Do użytku oddano dopiero pierwszy etap inwestycji, jednak już teraz farma wiatrowa London Array jest największą tego typu instalacją na świecie. 

London Array to wspólne przedsięwzięcie konsorcjum firm, na którego czele stoi Dong Energy. Oprócz duńskiej firmy w przedsięwzięcie są zaangażowane także m.in. niemiecki E.ON i arabski fundusz Masdar. 

REKLAMA

W pierwszym etapie inwestycji, którego realizacja rozpoczęła się w marcu 2011 roku, uruchomiono 175 elektrowni wiatrowych, których łączna moc wynosi 630 MW i które są zlokalizowane na powierzchni 90 km2. Energia w nich produkowana wystarczy do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd dla pół miliona gospodarstw domowych. 

REKLAMA

Jak podkreśla Dong, doświadczenia zdobyte przy realizacji projektu London Array duńskia firma chce wykorzystać w celu dalszego obniżania kosztów produkcji energii na morskich farmach wiatrowych. Celem Duńczyków jest osiągnięcie kosztu produkcji energii wiatrowej na morzu na poziomie 100 €/MWh dla projektów oddawanych do użytku pod koniec obecnej dekady. 
gramwzielone.pl