EBOiR sfinansuje budowę kolejnej farmy wiatrowej w Polsce

EBOiR sfinansuje budowę kolejnej farmy wiatrowej w Polsce
EDP press

{więcej}Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) zapowiedział przyznanie pożyczki na budowę ogromej farmy wiatrowej realizowanej w naszym kraju przez spółkę celową należącą do portugalskiego dewelopera EDP Renewables. 

Projekt, którego realizację sfinansuje EBOiR, powstaje w wielkopolskich gminach Gołańcz i Budzyń. Pierwszy etap inwestycji EDP zakończył we wrześniu tego roku. W gminie Gołańcz uruchomiono wówczas 53 elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 79,5 MW. Druga część inwestycji powstanie na terenie gminy Budzyń i będzie się składać z elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 40,5 MW. Ich uruchomienie przewidziano na 2015 r. 

Wysokość pożyczki, którą EBOiR przyznał EDP na realizację projektu w gminie Budzyń, to 68 mln euro. Całkowitą wartość inwestycji szacuje się na 195 mln euro.

REKLAMA

Projekt jest realizowany przez należącą do EDP Renewables Polska Sp. z o.o. spółkę celową Relax Wind Park III Sp. z o.o.  

REKLAMA

Także w Wielkopolsce EDP posiada największą zbudowaną do tej pory farmę wiatrową w Polsce. Kompleks zlokalizowany koło Margonina składa się z uruchomionych w 2010 roku 60 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 120 MW. 

Farma wiatrowa w gminie Budzyń będzie kolejnym projektem wiatrowym w naszym kraju, w którego finansowanie zaangażuje się EBOiR. 

W ubiegłym miesiącu EBOiR przyznał pożyczkę firmie Polish Energy Partners w wysokości 242,7 mln zł na budowę farm wiatrowych Gawłowice o docelowej mocy 41,4 MW oraz farmy wiatrowej Rajgród, której potencjał ma wynieść 25,3 MW. 

Wcześniej Bank brał udział w finansowaniu m.in. projektów wiatrowych realizowanych w naszym kraju przez hiszpańską Iberdrolę. Po zakupie należących do Hiszpanów polskich farm wiatrowych i projektów przez PGE i Energę, swoje udziały w nich polskim grupom energetycznym odsprzedał także EBOiR. 
gramwzielone.pl