CEZ nie wybuduje elektrowni wiatrowych w Polsce?

CEZ nie wybuduje elektrowni wiatrowych w Polsce?
EDP press

{więcej}Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” czeska grupa energetyczna CEZ ma dokonać przeglądu swoich zagranicznych aktywów, w tym między innymi inwestycji w elektrownie wiatrowe w Polsce.

Nowo powołany minister przemysłu i handlu Czech Jan Mládek uważa, że zarząd CEZ-u powinien przemyśleć i zweryfikować swoją dotychczasową politykę inwestycyjną na rynkach zagranicznych. Minister jest zdania, że spółka powinna m.in. ograniczyć inwestycje na Bałkanach.

Jak przypomina DGP, CEZ już wcześniej deklarował skoncentrowanie się na rynku wewnętrznym, a inwestycje zagraniczne miałyby dotyczyć jedynie sąsiednich, stabilnych rynków. Chodzi tutaj głównie o Niemcy i Polskę, gdzie spółka miałaby inwestować w sektor OZE.

REKLAMA
REKLAMA

Pierwszą transakcją CEZ-u na polskim rynku energii wiatrowej było przejęcie na początku 2012 roku większościowego pakietu akcji dewelopera farm wiatrowych Eco-Wind Construction. W ten sposób CEZ stał się właścicielem projektów, na podstawie których zamierza budować swoje wiatrowe portfolio w Polsce. 

Jednak jak informuje Bohdana Horáčková, prezes zarządu CEZ Polska, decyzja o rozpoczęciu budowy farm będzie uzależniona od sytuacji na rynku energii i systemu wsparcia dla OZE.

Prezes CEZ Polska skomentowała też plany wprowadzenia systemu aukcyjnego. – System aukcyjny może okazać się bardzo dobry, wszystko zależy od szczegółów. Najważniejsze jest jednak to, żeby w ogóle były jakieś nowe regulacje i żeby było jasne, na jakich zasadach i przez jaki okres czasu będzie udzielane wsparcie. Najgorsza jest niepewność i czekanie na to, co będzie – wnp.pl cytuje Bohdanę Horáčkovą.

gramwzielone.pl