
Orsted z rekordowym zyskiem za rok 2022
Duński koncern energetyczny przedstawił wyniki finansowe za ubiegły rok. Zanotował zysk na poziomie 15 mld koron duńskich (2 mld euro), co oznacza wzrost o 38 proc. względem roku 2021.
Duński koncern energetyczny przedstawił wyniki finansowe za ubiegły rok. Zanotował zysk na poziomie 15 mld koron duńskich (2 mld euro), co oznacza wzrost o 38 proc. względem roku 2021.
W Sejmie trwają prace nad nowymi regulacjami, które mają odblokować inwestycje w farmy wiatrowe w Polsce. Po zmianach wprowadzonych w ubiegłym tygodniu do przygotowanego przez rząd projektu ustawy okazało się jednak, że nowe prawo może być znacznie mniej korzystne dla inwestorów wiatrowych, niż wcześniej zakładano...
Farma wiatrową Dębsk ma moc zainstalowaną 121 MW. Jest największą lądowa inwestycją OZE w historii Polenergii. Na instalację składa się 55 turbin Vestas V110.
Enspirion, Energa Wytwarzanie i firma Motorola Solutions przeprowadziły testy łączności krytycznej w standardzie TETRA. Zostały one wykonane pod kątem potencjalnej instalacji systemu na farmach wiatrowych zlokalizowanych na Bałtyku.
Szwedzka spółka OX2 włączyła do portfela projektów morskich farm wiatrowych projekt Tyrsky w Zatoce Botnickiej o planowanej mocy zainstalowanej 1,4 GW. Ostatnio spółka uzyskała także wstępne pozwolenie na realizację morskiej instalacji Galatea-Galene o mocy 1,7 GW w cieśninie Kattegatt w Szwecji.
Inwestycja koncernu Orlen otrzymała pozwolenie na budowę zespołu urządzeń do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej. Instalacja powstająca na Bałtyku ma pozwolić na zasilanie w skali roku czystą energią ponad 1,5 mln gospodarstw domowych przez ponad 25 lat.
Magnolia Energy, spółka celowa Budimeksu powołana do realizacji projektu budowy farmy wiatrowej składającej się z dwóch turbin o łącznej mocy do 7 MW, pozyskała finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w formule project finance...
Poprawka do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy odległościowej przewiduje, że wiatraki będą stawiane nie 500 metrów od budynków mieszkalnych – jak zaproponowano wcześniej – ale 700 metrów. Wczoraj poprawkę taką pozytywnie zaopiniowały komisje sejmowe.
Polska Grupa Energetyczna wygrywa na razie wszystkie rozstrzygnięte do tej pory postępowania dotyczące zagospodarowania morskich stref przewidzianych pod budowę morskich farm wiatrowych. Te inwestycje będą realizowane w drugim etapie rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku...
Wczoraj sejmowe komisje rozpoczęły procedowanie projektów regulacji zakładających zliberalizowanie obowiązujących od 2016 roku restrykcyjnych zasad lokowania farm wiatrowych. Z ośmiu projektów ustaw, które trafiły do Sejmu, posłowie odrzucili siedem zgłoszonych przez opozycję.
Nordex pochwalił się wzrostem mocy elektrowni wiatrowych dostarczonych w ubiegłym roku na niemiecki rynek w porównaniu z wynikiem z 2021 roku. Mimo zwiększonych dostaw na rodzimym rynku niemiecka firma w zeszłym roku była wyraźnie nierentowna.
Po kontroli inspektora nadzoru budowlanego farma wiatrowa Grajewo uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Szwedzki koncern OX2 może więc już uruchomić produkcję czystej energii z wiatru.
Spółki ARP, Baltic Towers i GRI Renewable Industries podpisały wczoraj umowę w sprawie realizacji wspólnego przedsięwzięcia budowy nowej fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). – Już dzisiaj wiele polskich firm bierze udział w realizacji projektów offshore wind na świecie...
Firmy RWE i Windhunter Academy w zeszłym roku zapowiedziały uruchomienie programu przebranżowienia rybaków. Chętni mogą się zgłaszać do 27 stycznia 2023 roku. Po szkoleniu zyskają uprawnienia ułatwiające podjęcie pracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.