Fabryka magazynów energii zasilana fotowoltaiką

Fabryka magazynów energii zasilana fotowoltaiką
Tesvolt

Niemiecki producent bateryjnych magazynów energii Tesvolt uruchamia fabrykę, w której docelowo ma produkować w skali roku magazyny o pojemności 1 GWh. Na zaczynających się za kilka dni w Monachium targach Interesolar Tesvolt zaprezentuje kontenerowy magazyn energii charakteryzujący się efektywnością kosztową wyższą o około 40 proc. w porównaniu do swojego poprzednika.

Tesvolt podkreśla, że inwestycję, która ma pochłonąć kilkadziesiąt milionów euro, sfinansuje wyłącznie w własnych środków, posiłkując się unijną dotacją, mającą pokryć 10 proc. CAPEX-u.

Jak szacuje niemiecka firma, planowana roczna produkcja magazynów o pojemności 1 GWh to około 1/16 obecnego globalnego rynku stacjonarnych magazynów energii.

REKLAMA

Istniejący na rynku zaledwie od 5 lat niemiecki producent zapewnia przy tym, że największa europejska fabryka stacjonarnych magazynów energii będzie zasilana wyłącznie energią słoneczną.

W tym celu planowana jest instalacja systemu fotowoltaicznego o mocy 200 kWp. Nadwyżki energii produkowanej z fotowoltaiki będą magazynowane w bateriach o całkowitej pojemności 350 kWh, a dodatkowo energia słoneczna będzie wspierać system pomp ciepła.

Przy produkcji magazynów energii w rozbudowanej fabryce, której powierzchnia powiększy się z obecnych 12 tys. m2 do około 20 tys. m2, będzie pracować około 100-120 osób.

Niemiecki producent magazynów energii nie produkuje własnych ogniw, polegając na dostawach pryzmatycznych ogniw w technologii NMC (nikiel, mangan, kobalt) od koreańskiej firmy Samsung SDI.

Jedną z większych realizacji niemieckiej firmy w ostatnim roku była dostawa magazynów energii o mocy 4,4 MW i pojemności 4,4 MWh do Wielkiej Brytanii, na farmę fotowoltaiczną o mocy 7,4 MW. Instalację obsługują dwa centralne falowniki SMA Sunny Central Storage 2200.

REKLAMA

Inwestycja, którą bez jakichkolwiek subsydiów zrealizował w Westhampnett w West Sussex lokalny samorząd, powstała na terenie wykorzystywanym wcześniej jako wysypisko śmieci.

Energia z farmy fotowoltaicznej jest sprzedawana na hurtowym rynku energii, a gromadzenie energii pozwala na jej odsprzedaż w czasie, kiedy jest najdroższa. Dodatkowo wykorzystanie baterii umożliwi zarabianie na usługach regulacji sieci oraz pozwoli na generowanie przychodów z brytyjskiego rynku mocy.

Nowy, kontenerowy magazyn energii mogący pomieścić baterie o pojemności 4,4 MWh Tesvolt ma zaprezentować podczas odbywających się w tym tygodniu targów Intersolar w Monachium.

Tesvolt zapewnia, że to urządzenie jest o 40 proc. bardziej efektywne ekonomicznie od swojego poprzednika. Ma to wynikać m.in. z możliwości zgromadzenia dwukrotnie większej ilości energii w danej objętości.  

Magazyn TPS 2.0 ma zapewniać ponadto o 30 proc. niższe koszty eksploatacyjne w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń.

Urządzenie ma charakteryzować także m.in. zdolność pracy w temperaturach od -40 do +55 st. C, a także funkcja tzw. black-startu czy możliwość współpracy z systemami sztucznej inteligencji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.