Fortum łączy hydroenergetykę z bateriami

Fortum łączy hydroenergetykę z bateriami
Fortum

Fortum uruchomił bateryjny magazyn energii przy jednej ze swoich elektrowni wodnych. Jak zapewnia fiński koncern, jest to największa tego rodzaju instalacja w krajach skandynawskich.

Bateryjny magazyn energii o mocy 5 MW i pojemności 6,2 MWh Fortum postawił przy swojej elektrowni wodnej Forshuvud w Szwecji. Inwestycja kosztowała około 3 mln euro.

Baterie wspomogą pracę hydroelektrowni, oferując jednocześnie regulację sieci i zapewniając jej większą stabilność.

REKLAMA

Fortum podkreśla, że w sytuacji szybko rosnącego w Skandynawii potencjału energetyki wiatrowej występuje potrzeba zwiększania elastyczności sieci, aby można było utrzymywać stałą równowagę między generacją i popytem. Takie zadanie, realizowane w czasie poniżej sekundy, mogą wypełniać właśnie bateryjne magazyny energii, utrzymując częstotliwość sieci na poziomie 50 Hz.

REKLAMA

Fiński koncern dodaje, że dzisiaj równowaga w skandynawskich sieciach jest utrzymywana głównie za pomocą elektrowni wodnych, które mogą regulować sieć w czasie od kilku sekund nawet do kilku miesięcy. Jednak szybkie bilansowanie powoduje zużywanie się turbin hydroelektrowni i dlatego odpowiednim rozwiązaniem mogą być bateryjne magazyny energii.

Fortum już wcześniej testował dostarczony przez francuską firmę Saft, litowo-jonowy magazyn energii o mocy 2 MW i pojemności 1 MWh, który zainstalowano na terenie elektrociepłowni biomasowej w Järvenpää, gdzie po uruchomieniu na początku 2017 roku spełnił przyjęte założenia, a nowe przedsięwzięcie w szwedzkiej elektrowni wodnej zaplanowano z wykorzystaniem doświadczeń zdobytych w tamtym projekcie.

– W Järvenpää przekonaliśmy się, że to rozwiązanie działa. Teraz chcemy sprawdzić większą baterię i poprawić charakterystykę elektrowni wodnych – komentuje Tatu Kulla z Fortum.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o